ביקורת ספר: "חנות הספרים ללא הפסקה של מר פנומברה" מאת רובין סלואן חדשני

חנות הספרים ללא הפסקה של מר פנומברהספר הביכורים של רובין סלואן משלב בין ספרים לטכנולוגיה עכשווית באופן מרתק, ומעלה שאלות שונות על העתיד הטכנולוגי של בני האדם. סלואן, בעל תואר בכלכלה שעבד בחברות טכנולוגיות ענקיות במהלך שנות האלפיים, מכיר ומבין את הרגישות הרבה שנמצאת סביב המתח שבין הספר לבין הביט. הוא נחשב למומחה מדיה וחברות רבות שוכרות את שירותיו. בשנת 2009 הוא אף השתמש בשירותי קיקסטאר (אתר שנועד לאיסוף כסף למען מטרה מסויימת) על מנת לאסוף כסף מקוראים בשביל לכתוב ספר בלשים. איסוף הכספים הצליח (הוא אף גייס עשרת אלפים דולרים יותר מהמבוקש), אך הספר עדיין בשלבי עבודה.

בעוד הכריכה של הספר באנגלית זוהרת בחושך, בישראל נבחרו צבעים כהים ולא זורחים בעליל על תבנית דומה לזו האמריקאית ובה ספרים קטנים מסודרים על מדפים. על הבחירה בישראל נותר רק להצטער, שכן הספר הזה יכול היה להיות חדשני לא רק בתוכנו אלא גם בכריכתו.

במרכז העלילה עומד קליי, מעצב גרפי שפוטר לאחר שחברתו נסגרה במשבר הכלכלי והוא נשאר מחוסר עבודה. במהלך אחד הטיולים שקליי עורך בעירו סן פרנסיסקו הוא נתקל בחנות ספרים עצמאית, חנותו של מר פנומברה. זוהי חנות ספרים הפתוחה עשרים וארבע שעות ביממה. קליי מתקבל לעבוד כמוכר במשמרת הלילה על ידי מנהל החנות מר פנומברה, זקן חביב שעושה רושם שטכנולוגיה היא דבר שרחוק ממנו שנות אור. קליי הוא אדם מאוד טכנולוגי, ואפילו את הספרים שלו הוא קורא דרך הקינדל. יחד עם זאת, הוא מתקבל לעבודה בחנות הספרים. במהלך המשמרות שלו בחנות הוא מגלה את הסוד הגדול שמסתירה חנות הספרים ויוצא למסע הרפתקאות בעזרת שניים מחבריו – מנכ"ל חברת סטארטאפ מצליח ועובדת בחברת גוגל. בכלל, הגוגל על שלל השירותים שהוא מעניק מהווה מעין דמות משנית בספר.

הכתיבה של סלואן חדשנית, מעניינת וזורמת. העלילה סוחפת והדמויות שלו מעוצבות היטב. ניכרת מחשבה רבה שהושקעה בספר וכן תיאור אמיתי וכן של הטכנולוגיות השונות המתחרות היום על ליבו של הקורא. המתרגם לעברית עמד בהצלחה רבה במשימה הלא פשוטה של תרגום טכנולוגיות חדשניות לעברית.

(אורכו של הספר, העומד על 291 עמודים, הוא חלק מהאידיאולוגיה של הסופר לפיה במציאות המורכבת טכנולוגית של ימינו אין לאנשים סבלנות לקרוא ספרים ארוכים. אישית אני לא מסכימה עם גישה זו, וחושבת שאחד הדברים הכי כיפיים הם לשקוע בספר עב כרס.)

בשורה התחתונה: פשוט מעולה! ספר מסע שכולל תובנות רבות ועלילה מעניינת, ומציע שילוב חדשני, ייחודי ומרענן בין ספרות לטכנולוגיה. קריאת חובה לאוהבי שני התחומים האלה.

חנות הספרים של מר פנומברה / רובין סלואן, הוצאת מודן, 2013, מאנגלית: רוני בק, 291 עמודים, מאמר מאת ויולט.כתיבת תגובה