מקסים: על הספר "פרנסוס על גלגלים" מאת כריסטופר מורלי


183103"פרנסוס על גלגלים" הוא כתב יד אמריקאי קטן וקומפקטי מלפני כמעט מאה שנים, אבל יש כל כך הרבה מה לומר עליו, גם ברמה הספרותית, גם במישור המסרים וגם מבחינה טכנית. נתחיל מהסוף – מדובר בספר הראשון בהוצאת "זיקית" העצמאית, שמהווה שוק חשמלי מזעזע עבור עולם הספרות הרעוע של ארצנו. הקמת הוצאה חדשה נראית כמו משימת התאבדות, אבל זה לא מה שירתיע אוהבי ספר אמיתיים מעשייה ספרותית עצמאית לחלוטין ומהבאת תכנים איכותיים אל הקהל הרחב. לא אלאה בפרטים, רק אוסיף שהספר יוצא בפורמט מקסים ומושלם מבחינת הדפוס, ומחירו בחנויות הפרטיות שרק בהן הוא נמכר (והפך שם לרב מכר) אחיד – 50 שקלים. הם לגמרי שווים את זה.

גיבורת הספר היא הלן, רווקה מזדקנת ושמנה שגרה עם אחיה בקרוואן אי שם בתחילת המאה הקודמת בארה"ב. שניהם חוואים 24/7, אבל אחיה נדבק פתאום בחיידק הספרות, כותב ספר שהופך לרב מכר ונהיה סופר מפורסם. וכך הלן נשארת לטפל בכל עבודות החווה, בעוד אחיה יושב ומתקתק על מכונת הכתיבה. אבל אז היא נכנסת להרפתקה מטורפת, כשבגחמה של רגע היא מחליטה לקנות קרון מלא ספרים – ה"פרנסוס" – ולצאת לעבוד כמוכרת ספרים נודדת יחד עם בעליו הקודמים של הפרנסוס, איש קטן, אדמוני, מוזר ומקסים.

המקום קטן ולי יש הרבה מחמאות לחלק לספר, אז אתמצת דבריי: החיבור לספר קורה כבר במשפט הראשון ומעביר זרמים חשמליים של עונג עד האחרון ממש. הוא מקסים בגישתו החדשנית לפמיניסטיות ולאהבת הספרות, אבל בראש ובראשונה הוא מראה שקלאסיקות יכולות להיות קלילות ומצחיקות נוסף על שנינותן (כל כך הרבה משפטים ראויים לציטוט!) וכתיבתן המעולה. מדובר בספר קצבי, מרתק, משעשע, רומנטי וחדור אהבת החיים והספרות, ואפילו יש לו סוף טוב. ספר שעושה נעים בלב.

 

"דברנים לעולם אינם כותבים. הם רק ממשיכים לדבר." (עמוד 68)

"אילו קורבנות מגוחכים לתשוקות מנוגדות אנחנו!" ( עמוד 143)

"הרפתקה שהתחילה כתעלול או כגחמה הפכה בשבילי למהות החיים עצמם." (עמוד 174)
 

*המאמר פורסם במקור במעריב לנוער, פברואר 20132 תגובות

כתיבת תגובה