ביקורת ספר: אתם באמת חייבים לקרוא את "שיר לאיזי ברדלי" מאת קריס בריי

shirכל כך שמחתי לשמוע שמהדורה שנייה של הספר המופלא “שיר לאיזי ברדלי” יורדת לדפוס. שמחתי כי זה אומר שהספר הראוי, המותח, המצחיק והמרגש הזה מצליח להגיע לקוראים נוספים, ללבם ולרגשותיהם.

קשה להאמין, אך זהו ספרה הראשון של כריס בריי, סופרת מורמונית צעירה אשר עזבה את הדת בגיל 30 פלוס ופצחה בקריירת כתיבה מבטיחה. ספר הביכורים שלה הוא גם ספר ההתפכחות שלה, אך זוהי התפכחות מעודנת ומתוחכמת: בריי אינה בועטת בדת ובקהילה ממנה צמחה, אלא מבקרת אותה בעט חומל ובמיטב מסורת האנדרסטייטמנט הבריטית. היא מצליחה לגלוש במיומנות בין תודעותיהן השונות של בני משפחת ברדלי, משפחה בריטית ממוצעת למדי, אולי ענייה קצת יותר מהרוב, ששייכת לקהילה המורמונית המסוגרת והמתנשאת למדי. משפחת ברדלי נופלת קורבן לטרגדיה, והאסון המשפחתי קורע את הרקמה המשפחתית העדינה ומתבטא בצורה שונה אצל כל אחד מחבריה. קלייר, אם המשפחה, חוזרת בתשובה, נקרעת ומתייסרת בין האמונה, רגשותיה העזים, אכזבתה ובעיקר רצונה להיות מושלמת ולרצות את הסובבים אותה. ציפי, נערה סקרנית ונבונה, חולת אהבה ומאמינה אמיתית, מחונכת להיות בעתיד אם ורעייה מורמונית למופת וכמהה עד אין קץ לאהבת אמה הנעדרת. אלמה, נער שובב וחריף כתער, ציני ותמים, מתחיל כחסר אמונה אך דווקא מגלה אותה (ואולי לא?) במהלך הרומן. ישנם גם ג’ייקוב, הילד המקסים ושובה הלב שלא מסוגל לסבול את חוסר הצדק של הקיום האנושי ולוקח על עצמו להציל את כולם, ואיאן – הו, איאן! אבי המשפחה, דמות מורכבת של מאמין אדוק שמעוררת רגשות חזקים וסותרים אצל הקורא. כל אחת מן הדמויות אותנטית, בלתי מושלמת ואנושית בדרכה שלה.

“שיר לאיזי ברדלי” הוא סיפור אנושי שובר לב ומיוחד על אהבה, אמונה ואובדן המסופר באופן אמפתי ומרגש ומתאים מאוד לתקופה המטלטלת שאנחנו נמצאים בה. כמו כן, אחרית הדבר מאירת העיניים מאת ד”ר תומר פרסיקו היא בונוס משובח, ואיך אפשר שלא לציין את התרגום המעולה של שי סנדיק. כן יירבו!

שיר לאיזי בראדלי / A Song for Issy Bradley, מאנגלית: שי סנדיק, סנדיק ספרים 2015, 416 עמודים. // שירה סובלכתיבת תגובה