ביקורת ספר: ״מדיקן״ מאת אסטריד לינדגרן (מבחרת ״בילבי״)

מדיקן"מדיקן" היא גיבורתה של אסטריד לינגרן, סופרת הילדים השוודית המופלאה שיצרה את בילבי בת גרב וגם את אמיל, רוניה בת השודד והאחים לב ארי. בדומה לבילבי, גם מדיקן שובבה, יצירתית, אמיצה וחובבת הרפתקאות ותעלולים, אך בשונה ממנה היא אינה חיה לבדה אלא יש לה אחות קטנה בשם ליסבת, אמא, אבא, משרתת בשם אלוה וכלב וחתולה, וכולם גרים בבית האדום שבעיירה הפסטורלית יוניבקן. המשפחה של מדיקן אידילית ומחבקת וחייה רוויים הרפתקאות בטבע ומפגשים אנושיים מרגשים שתמיד מסתיימים בטוב.

הספר יצא במקור ב-1960 אך הוא מתרחש בתקופת מלחמת עולם (לא ברור אם הראשונה או השנייה), בה, כמתברר, חיי השגרה השוודים לא ירדו ממסלולם הנעים. אמנם יש אזכורים ספורים לצדדים הפחות נעימים של החיים בתקופה ההיא, כגון עוניו של אבה, בן השכן שלא מקבל מתנה לחג המולד, או הקנאות הדתית של הכובסת, אך בסך הכול זהו סיפור פסטורלי למדי, שטוף באהבת אדם, ילדים וטבע, שנראה כאילו הוא מתרחש בעולם מקביל, שלו ונטול טכנולוגיה בו ילדה בת שבע מעולם לא ראתה או שמעה מטוס והילדים עצמאיים, יצירתיים, נועזים ומשעשעים את עצמם בהרפתקאות מהרפתקאות שונות, כגון החלקה על נחל קפוא, קפיצה מגג הבית בעזרת מטריה או מרדף אחר רוח רפאים בביתן הכביסה החשוך.

זוהי הוצאה מחודשת של הספר, שזכה לתרגום חדש ומצוין של דנה כספי ואיורים משובבי לב של המאיירת המוכשרת ולי מינצי. גם הפורמט של הספר הוגדל והוא נעים לדפדוף, אחיזה והקראה. עבורי זה היה מסע לעבר. אני מקווה שגם הילדים הכל-כך מודעים, ציניים וטכנולוגיים של היום יגלו עניין בחיים האלו, שנדמים כמעט בלתי מציאותיים.

מדיקן / אסטריד לינדגרן, משוודית: דנה כספי, הוצאת כנרת זמורה-ביתן 2015, 221 עמודים. // שירה סובלכתיבת תגובה