מתנשא אך מוכשר: על "פרבולה של הצלחה", ספרו השני של ליאוניד פקרובסקי

ParabolaOfSuccess"פרבולה של הצלחה" הוא ספרו השני של ליאוניד פקרובסקי, מבקר, חוקר אמנות ואוצר בעברו, שומר בבודקה בהווה וסיפור הסינדרלה של הספרות הישראלית בשנים האחרונות. בני ציפר, עורך מוסף הספרות של "הארץ", הוא שפתח בהיסח הדעת מייל אנונימי שהכיל את אחד מסיפוריו המתורגמים מרוסית של פקרובסקי, וכך פתח לו את הדלת לעולם הספרות הישראלי. תחילה התפרסמו סיפוריו ב"הארץ" ובעיתונים אחרים, ולאחר מכן יצא ספרו הראשון "מטאטא וסיפורים אחרים" שזכה לשבחים ונמכר ב-8,000 עותקים. אך כפי שפקרובסקי גילה חיש מהר, קשים ומרים חייו של הסופר הישראלי. למרות השבחים, הריאיונות וההצלחה המסחרית היחסית, הוא נאלץ להמשיך לעבוד בבודקה, אבל הפעם במקום חדש – כי מעסיקיו הקודמים נרתעו מהעסקת סופר ידוע בבודקה שלהם.

וכך, שלוש שנים מכן, מוציא פקרובסקי את ספרו השני "פרבולה של הצלחה" – קובץ סיפורים חדש שממשיך במידה רבה לעסוק בנושאים בהם עסק הקובץ הראשון. פקרובסקי כותב הרבה על חייו בעבר ובהווה, על טראומת ההגירה, על אנשי השוליים, מהגרי העבודה, העולים החדשים וההומלסים שעמם הוא ניפגש במהלך עבודתו. הוא מספק את זווית הראייה המיוחדת והאירונית שלו על לקוחות החברה במשרדיה הוא עובד, משתף בהרהוריו הספרותיים, הפילוסופיים והאמנותיים, ומרבה לצטט ולנתח אנשי רוח וספרות גדולים, פילוסופים, סופרים ואחרים, המוכרים יותר או פחות לקהל הקוראים הישראלי.

פקרובסקי לא מעריך במיוחד את הישראלי הממוצע, ועוד פחות את הישראלי המזרחי; נשים נמדדות אצלו בעיקר לפי מראן החיצוני, ובכלל, מתקבל הרושם שחוץ ממנו ומחוג מכריו ומשפחתו, אין הרבה אנשים רגישים ומעודנים בארץ בעיניו. גם הספר הקודם סבל מאותה נימה מתנשאת וגזענית משהו, אך נדמה שבספר הנוכחי היא משתלטת על כל חלקה טובה, אולי עקב תסכוליו המתמשכים של פקרובסקי מחוסר הצלחתו המקצועית והכלכלית בארץ וייסורי ההגירה אותם נאלץ לעבור.

יחד עם זאת, יש לו עין רגישה וחומלת, וסיפוריו מיוחדים ואנושיים. אהבתי במיוחד את הסיפור "הרצל לוכד החולדות", המתאר את קורותיה של חולדה אחת יפה במיוחד לפני שנלכדה בחניון והוצלה בדרך נס על ידי פקרובסקי עצמו. זהו אחד הסיפורים בסגנון הסוריאליסטי/קפקאי בו הוא מצטיין במיוחד; סגנון אחר הוא המסאי/פילוסופי, אבל דווקא אלה הפשוטים יותר, בהם פקרובסקי מציץ החוצה מהבודקה שלו ומציע את שני הסנט שלו על המציאות הישראלית, כובשים יותר.

בשורה התחתונה: מעניין וראוי לקריאה, אם כי פחות טוב מקודמו.

"פרבולה של הצלחה" / ליאוניד פקרובסקי, מרוסית: טניה חזנובסקי ותומר שריג, הוצאת הקיבוץ המאוחד – ספרית פועלים 2015, 187 עמודים. // שירה סובלכתיבת תגובה