הארי פוטר בעולם האמיתי: על הספר "הקוסמים" מאת לב גרוסמן

976735מי מאתנו לא חלם למצוא דלת מסתורית לעולם אחר, לקבל הזמנה לבית ספר לקוסמים או להיתקל במקרה בטבעת עוצמה? אני חלמתי על כל אלה בתשוקה ובאינטנסיביות, וכך גם קוונטין קולדווטר, נער מחונן מברוקלין שחולם על החברה של החבר הכי טוב שלו ומכיר כמעט בעל-פה את כל ספרי סדרת פילורי, סדרת פנטזיה המספרת על כמה אחים החיים באנגליה ומגלים ממלכה קסומה שניתן להגיע אליה דרך מעבר בשעון אורלוגין עתיק. קוונטין לא מרוצה מחייו הנוכחיים ונכסף למקום אחר, לארץ של הרפתקה, תעלומה ומיסתורין, למקום בו הוא יוכל לנצח את "הרעים" ולהיות סוף סוף מאושר.

בניגוד לאלו של רובנו, משאלותיו של קוונטין מתגשמות: הוא מוזמן ללמוד במכללה יוקרתית לקוסמים (אמנם לא באנגליה אלא בצפון מדינת ניו יורק, אבל בוא לא נהיה קטנוניים). יתרה מזאת, הוא גם מגלה שפילורי היא מקום אמיתי שניתן להגיע אליו. אך כמו שאומר הפתגם המפורסם, "היזהר במה שאתה מבקש, פן הוא יתממש": קוונטין מגלה שמכללת ברייקבילס היא לא בדיוק מה שהוא ציפה. לימודי הקוסמות הם למעשה קשים ומשעממים, וגרוע מזה, החיים כקוסם נטולי כל עניין וסיפוק, כי הרי אין כל צורך לעבוד או להתאמץ בכדי לממש את מטרותיך. בקיצור, הארי פוטר נקלע לעולם האמיתי, ומגלה שהחיים בספר הם לא סרט.

הסופר האמריקאי לב גרוסמן רקח כאן רומן התבגרות מקורי, אפל ומצמרר המציג לנו תמונה הרבה יותר מציאותית של גיבור בעל אינטליגנציה מעל לממוצע וכישורים חברתיים מתחת לממוצע שמגיע למקום אליו הוא תמיד חלם להגיע. זהו ספר שכאילו נכתב במיוחד לחובבי פנטזיה ששיננו קטעים מעותק ישן ומרופט של שר הטבעות וחזרו שוב ושוב לאותם עמודים בספרי נרניה כאשר הם היו עצובים או כשהמציאות הייתה קשה מדי לעיכול. גרוסמן לא מהסס לשלב אלמנטים בוגרים וריאליסטיים בספרו, שלא כמקובל בספרי פנטזיה שהם לרוב ילדותיים ומתקתקים למדי, במיוחד הקלאסיקות בז'אנר שעמן הוא מתכתב ללא הפסקה. גיבוריו לא ממש נחמדים, הם אינם חוששים לשתות אלכוהול עד אובדן חושים, לצרוך סמים ללא הגבלה ואף, רחמנא ליצלן, לקיים יחסי מין! ואפילו לא תמיד מהסוג ההטרוסקסואלי… כמה מרענן. יתרה מזאת, הגיבורים שלו אינם מתגלים כדמויות הירואיות ואמיצות בשעת סכנה, חברים טובים מאכזבים ובוגדים והרעים לפעמים מנצחים.

"הקוסמים" הוא החלק הראשון מתוך טרילוגיה ששני חלקיה האחרים כבר יצאו לאור באנגלית וטרם תורגמו (גם סדרת טלוויזיה נמצאת בשלבי צילום והפקה). אני אהבתי מאוד את הפנטזיה השנונה, הקודרת והריאליסטית הזו שכתב לב גרוסמן. אשמח מאוד לקרוא גם את החלקים הבאים בסדרה, והתהייה היחידה שצצה בראשי היא איך לא חשבו על זה קודם.

הקוסמים / The Magicians מאת לב גרוסמן, מאנגלית: גיא הרלינג, הקיבוץ המאוחד 2015, 378 עמודים. // שירה סובלכתיבת תגובה