ביקורת ספר: האם ״אפקט רוזי״ הוא רק עוד תוצר מסחרי של גרהם סימסיון?

אפקט רוזי עטיפהאז דון ורוזי חזרו. אם גם אתם קראתם והתלהבתם מ"פרויקט רוזי", אולי הכרך החדש והכחלחל כבר נמצא בידיכם, אבל האינסטינקט הראשוני שלי היה דווקא רתיעה – המשכון המגיע בכזו מהירות מעלה חשדות שמדובר בטקסט מסחרי נטו שלא ישמר את הקסם של קודמו. אך אל חשש – ב"אפקט רוזי" יש יותר מסתם הבטחת מכירות ענקית. דון הוא פשוט דמות חיננית ומקסימה מדי להתבזבז על ספר אחד, וחוץ מזה, כאן הוא וסובביו באמת עוברים שינוי (אך נשארים מצחיקים כמקודם). אין ספק שמדובר בתחילתה של סדרה נפלאה.

הספר, המתרחש עשרה חודשים ועשרה ימים לאחר סיומו של קודמו, בהחלט מביא עמו חדשות מפתיעות. ראשית – התינוק (או כפי שהוא נקרא בספר, "בוסר אדם") באד, שמכריח את את דון לאתחל את תוכניתו ולפצוח בפרויקט חדש – "פרויקט תינוק". במקביל רץ "פרויקט ג'ין" (שבנוגע אליו נחשף סוד אדיר המצדיק לבדו את הקריאה), ומתווספות דמויות חדשות המעורבות בסיטואציות משעשעות ונהדרות חדשות, שפי שהתרגלנו מהספר הקודם, עולות על כל דמיון. מספיק להסתכל על שמותיהן של תקריות הטונה כחולת הספיר, הדירה, המחקר והפרה כדי לנחש שכל אחת מצחיקה יותר מהשנייה, אך באותה נשימה הן גם מעוררות מחשבה על השוני בין דון לבין "האדם הנורמלי" ועל משמעותו.

העלילה לא מפסיקה להתקדם לרגע, מקפצת מבלגאן אחד למשנהו; ברגע שדון מצליח לחלץ עצמו מברוך אחד הוא מיד מסתבך בטעות במשהו אחר. נקודת המבט הייחודית שלו, במיוחד בכתיבתו האמינה של סימסיון, וכן השינויים שעוברות הדמויות – כל הדמויות – הופכים את "אפקט רוזי" מספר טיסה חמוד להרבה יותר מכך. ככה זה כשדבר בספר אינו ממוצע.

אפקט רוזי / גרהם סימסיון, מאנגלית: סיון בסקין, אחוזת בית 2015 398 עמודים. // נוה כליל החורשכתיבת תגובה