ביקורת ספר: ״ספר הקיץ״ מאת טובה ינסון, מחברת ״המומינים״

ספר הקיץ טובה ינסון עטיפת הספרטובה ינסון, המוכרת לנו כמחברת של ספרי המומינים, כתבה, מתברר, ספר נפלא למבוגרים שמתאים גם לילדים, ובעצם – למי לא. קשה לתמצת את העלילה כי היא כמעט לא קיימת; זהו רק אוסף של אנקדוטות, מעין סיפורים קצרים על קורותיה של ילדה בשם סופיה וסבתה המבוגרת באי פיני קטן במהלך חופשת הקיץ. הרתפקאותיהן הקטנות של השתיים, שיחותיהן, הנופים, הים והאנשים האחרים באי נפרשים לנגד עינינו באופן חי ומרגש.

טובה ינסון כותבת בקלילות, בהומור ובחום, ועדיין מצליחה לעסוק בנושאים כאובים כמו מוות ופרידה. הספר נוגע בקורא כמו רישום אקוורל של אמן גדול: כל מה שאתה רואה הוא כמה קווים, אך התוצאה הסופית עוצרת נשימה ומעוררת התפעלות באיכותה ובעוצמתה. וגם כאן, כמו בסדרת המומינים המקסימה, ניתן ליהנות גם מאיוריה המופלאים של ינסון, אשר ראתה עצמה בראש ובראשונה כציירת, למרות שאת עיקר תהילתה הקנתה לה כתיבתה.

בנוסף, אני מוכרחה לציין לטובה את התרגום המשובח משוודית של דנה כספי ואת אחרית הדבר מאירת העיניים פרי עטה. הוצאת "קרן", שאחראית על התוצר האסתטי ושובה הלב הזה, מוציאה מאז 1997 ספרי ילדים איכותיים ומיוחדים מרחבי העולם; כיף לגלות שהיא לקחה על עצמה להוציא גם ספרים למבוגרים, וכולי תקווה שזוהי אך סנונית ראשונה מני רבות בתחום.

בשורה התחתונה: תענוג. פשוט לקרוא.

ספר הקיץ / טובה ינסון, משוודית: דנה כספי, קרן 2015 (במקור: 1972), 148 עמודים. // שירה סובלתגובה אחת

  1. מיטל wrote:

    מאד נהניתי לקרוא את הביקורת. תודה . זהו כרגע ספר הבחירה של מועדון קוראות טבעון. יהייה תענוג.

כתיבת תגובה