ביקורת ספר: ״יום סמק הגדול״ מאת אדם רקס

יום סמק הגדול"יום סמק הגדול", עליו מבוסס הסרט "בית", הוא חיבורה של טיפ טוצ'י בת ה-11, הנועד להיקבר בקפסולת זמן ולספר לתושבי העתיד על פלישתם של החייזרים הבובים בחג המולד, שהפך ליום סמק הגדול. טיפ, ילדה חכמה, מגניבה ובעלת תושייה, נאלצת לעבור עם כל תושבי ארצות הברית לפלורידה בהוראת הבובים, שגם העלימו את אמה. היא אוהבת לנהוג, ולמרות גילה הצעיר היא נהגת מעולה, ולכן היא מחליטה להגיע לפלורידה בדרכה שלה ולא להשתגר לשם יחד עם שאר בני האדם. אך הדרך לפלורידה הרחוקה רצופת מכשולים, מהמורות ומפגשים שונים ומשונים, כולל פלישה של גזע חייזרי נוסף ועוד פחות נעים מקודמו, והצטרפותו של חבר לא צפוי למסע – בוב תועה המכנה עצמו "ג'יי-לו".

אם העלילה קצת מזכירה לכם את גירוש תושבי אמריקה הילידיים, כלומר האינדיאנים, על-ידי האדם הלבן – אינכם טועים. העלילה אמנם כיפית, מקורית ומלאת הומור, אך גם לא חוסכת בביקורת חברתית אנטי-גזענית ואנטי-קפיטליסטית המשולבת בה בצורה מוצלחת ביותר.

אין ספק שזהו ספר נוער מוצלח ואיכותי שגם מבוגרים ייהנו לקרוא בו, עם או בלי ילדיהם. אי אפשר לסרב לדמותה של טיפ, ילדה אמיצה עם ראש על הכתפיים שכל ילד וילדה ישמחו להזדהות עמה, ובונוס נוסף הם הציורים היפים וקטעי הקומיקס המשובחים המשובצים בעלילה. שאפו למתרגמת נעה שביט על עבודה מעולה ולהוצאת "עוץ" על עוד בחירה ספרותית משובחת.

יום סמק הגדול / The True Meaning of Smekday, מאת אדם רקס, מאנגלית: נעה שביט, עוץ 2015, 350 עמודים. // שירה סובלכתיבת תגובה