ביקורת סרט: "גלוריה" הוא כמו פארודיה על סרטים "איכותיים" (אבל משעמם יותר)

גלוריה פוסטר הסרט 2013 gloria"גלוריה" הוא מהסרטים שלא רק שלא אהבת אותם, אלא גם קשה לך לדמיין למה שמישהו יאהב אותם. והחלק הכי מפתיע בכל הסיפור הוא שלצד ההכרזה הזו, ראוי לציין שבIMDB הוא זכה לציון ממוצע של 7.2, נתון מרשים ביותר שהופך לתמוה ביותר לאחר הצפייה בסרט.

עם זאת, הוא נהנה מלא מעט נקודות פתיחה טובות. ביצועי המשחק מעולים, הבימוי מצוין ונועז. כמו בכל סרטי הסינמטקים, גם הפעם תצאו מהאולם אל תוך האווירה המהורהרת והסינמטית שהבמאי ברא, ושתפלוש בעל כורחם אל תוך המציאות שלכם. הסינמטיות העדינה הזו של סרטי אינדי לפחות מצילה את הסרט מלהציק בשעמום המדהים שהוא מציע.

גלוריה (פאולינב גראסיה) היא אישה צ'יליאנית בת חמישים ושמונה, גרושה פלוס שניים, שמעבירה את לילותיה במסיבות של פנויים-פנויות. היא אמנם בקשר לא טוב עם המשפחה, אין לה חברים, עבודתה משעממת והיא חיה בבדידות, אבל הסרט מדלג בחינניות מעל כל המשוכות האלה ובוחר להתעלם מהן, כך שתקציר הסרט מתאר את תחושתה מהחיים כ"אושר שברירי". בכל מקרה, העניינים משתנים כשנכנס לתמונה רודולפו (סרחיו חרננדז), זקן אחר שהיא פוגשת באחד מערביה, ונכנסת איתו למערכת יחסים – שהקלקול בה נעוץ בכך שהוא מנהל קשרי תלות מעיקים עם גרושתו ושתי בנותיו.

סרחיו מבוגר באופן ניכר מגלוריה ומראהו החיצוני דוחה, אם יורשה להתאכזר, ולמרות זאת הסרט לא מהסס לכלול סצנות עם הומור פרונטלי של השניים ויחסי מין שלא משאירים הרבה מקום לדמיון. זה האומץ שדובר עליו קודם, שמדגיש שגם למבוגרים יש חיים ומיניות ושאין להתייחס אליהם כאל מי שחייהם כבר נגמרו בעודם בחיים.

זה היה יכול להיות נחמד, אם לסרט היה בכלל משהו לומר. אין לו, וזה פשוט מקומם. העלילה לא מתפתחת לשום מקום, אם נניח שהיא בכלל קיימת, התסריט חף מכל רגעי קסם או שנינות, אין דרמה, אין קומדיה, אין רגש, אין כלום. גם כסרט אופי – גלוריה מופיעה בכל סצנה וסצנה בסרט – הוא פשוט לא מעניין. והדבר היחידי שהסוף שלו מציע הוא הקלה.

בשורה התחתונה: כמו פארודיה רעה על סרטים "איכותיים", אבל משעמם יותר.

לינק: פבלו מהבלוג "סריטה" דווקא חושב אחרת לגמרי

גלוריה / Gloria, בימוי: סבסטיאן לליו, צ'ילה / ספרד 2013, 109 דקות.



4 תגובות

 1. יונתן wrote:

  ביקורת מדויקת

 2. אלי wrote:

  לא פלא שהביקורת אינה חתומה ומסתתרת מאחורי הזהות האנונימית "מערכת האתר". מדובר בסרט מופת, לא פחות, אך כדי להבין זאת צריך להבין בספרות ובקולנוע, ולצבור ניסיון חיים. דומה שמי שכתב את הביקורת הזאת הוא בן-תשחורת (או בת-תשחורת) שלא ניחן/ה בידע ובהבנה. הסרט הזה אינו מיועד לתתרנים.

  • מערכת האתר wrote:

   אהלן אלי 🙂 שמות הכותבים נמצאים בדף "הכותבים" שבאתר. בנוסף, לא כדאי לשפוט בני נוער או לבטל את דעותיהם בגלל גילם.

 3. דפנה wrote:

  מסכימה שהסרט משעמם. העלילה היא בעצם דוגמא למה שקורה בגיל השלישי כשנשארים לבד. לדעתי הסרט איטי ובגלל זה גם משעמם. היו צריכים להכניס בו קצת אקשיין. זה לא סרט אמריקאי וכנראה בגלל זה האקשיין חסר.

כתיבת תגובה