ביקורת סרט: "ההצעה הטובה ביותר" משובח

ההצעה הטובה ביותר פוסטר הסרטהבמאי האיטלקי ג'וזפה טורנטורה, הזכור לטובה מ"סינמה פרדיסו" המופלא, מפתיע בדרמת מתח מתוחכמת ומורכבת המתרחשת על רקע עולם הסחר הבינלאומי באמנות. הסרט עוסק בוירג'יל אולדמן, מעריך אוצרות אמנות יהיר ומתנשא, בגילומו של ג'פרי ראש המעולה, שחקן בעל יכולות משחק מרשימות שיכול לשכנע גם כפיראט בסדרת שודדי הקאריביים וגם כמורה לדיבור של המלך ג'ורג' המגמגם ב"נאום המלך". גיבורנו, שהוא גם בעל בית מכירות פומביות יוקרתי, חי לו חיי מותרות אנינים ותרבותיים ומשתדל להתרחק כמה שיותר ממגע עם פשוטי העם. ידידו היחיד הוא בילי, זייפן אמנות מוכשר וצייר בינוני, אותו מגלם דונלד סאת'רלנד הוותיק, בתפקיד קטן אך משמעותי.

חייו של וירג'יל מקבלים תפנית מפתיעה כאשר הוא נקרא להעריך את שוויו של אוסף אמנות המאכלס ארמון קטן וחרב, בבעלותה של יורשת צעירה בשם קלייר (סילביה הואקס). קלייר המיסתורית טורדת את נפשו של גיבורנו ומשבשת את כל מהלך חייו המסודרים והרגועים. לעזרתו של וירג'יל הביישן נחלץ רוברט, צעיר חובב נשים ומכשירים עתיקים (ג'ים סורג'ס המתוק). בעזרתו של רוברט, וירג'יל מנסה לפצח את התעלומה הסובבת את קלייר, להתקרב אליה וגם להרכיב אוטומטון עתיק מהמאה ה-18, שחלקיו מתגלים בארמון החרב. לפרשה המורכבת מצטרפים גם גמדה בעל זכרון פנומנלי, צעירה יפה על אופנוע וכספת תת קרקעית המלאה בדיוקנאות יקרי ערך של נשים בלבד.

אין ספק ש"ההצעה הטובה ביותר" איננו סרט תעשייתי שגרתי. השחקנים מפגינים איכויות יוצאות דופן, התסריט  מתוחכם ומפתיע ופס הקול של אניו מוריקונה תורם לבניית המתח. בהחלט מומלץ למי שמעוניין להתנסות בחוויה של משחק איכותי, תסריט מפתיע וכמה טוויסטים מורטי עצבים. כמה טוב לצאת מסרט שמפעיל את הראש, הרגש והמחשבות גם זמן רב לאחר הצפייה.

ההצעה הטובה ביותר / The Best Offer, בימוי: ג'וזפה טורנטורה, שחקנים: ג'פרי ראש, דונלד סאת'רלנד, סילביה הואקס, ג'ים סטורג'ס, איטליה 2013, 131 דקות. מאמר מאת שירה סובל.2 תגובות

 1. במבט לאחור, הסרט נתפש כבלתי אמין.
  הסרט מרתק, ולכן לא שמתי לב לאוסף המצבים הבלתי סבירים שהוא רצוף בהם,
  תוך כדי צפייה.
  הפילוסופיה הבסיסית שלו אולי נכונה,
  אבל כמו במלחמת יום הכיפורים, רק אחרי
  שהוא מסתיים, מבחינים ברמזורים האדומים
  שהיבהבו כברקודם.

 2. סרט מדהים, בשביל זה יש קולנוע…מעורר מחשבה, מרתק, גם אחרי שעות רבות שצפיתי בו אני עדיין חושבת עליו.
  משחק מעולה של כל הצוות.
  מעלה סוגיות של עד כמה אנו ערים ומתנהלים בעולם מתוך מקום של קשב, לב פתוח, ונותנים לעולם להיכנס לתוכנו על כל המורכבות שלו…אם ניתן להתבונן עליו מבחינה רוחנית, אזי כל מה שאתה זורע אתה קוצר, במוקדם או במאוחר…
  החיים הם מראה של האדם שחי אותם…
  אם אתה לוקח במירמה, מרמים אותך בסופו של דבר…סרט מעולה… ממליצה בחום רב.

כתיבת תגובה