ביקורת סרט: "עיר של עצמות", הראשון בסדרת "בני הנפילים"

בני הנפילים עיר של עצמות פוסטר הסרטמי מכם זוכר את סרט הפנטזיה האחרון שהוא ראה? ורגע אחד לפני שאתם נותנים לי מגילה של סרטי אנימציה שהלכתם אליהם עם הקרובים הקטנים שלכם, שימו לב – סרט פנטזיה שהוא לא אנימציה. לא מדע בדיוני, לא מתח ובטח ובטח שלא קומדיה רומנטית – סרט פשוט עם אלמנטים פנטסטיים. זוכרים? יש לכם משהו?

אם גם אתם, כמוני, התקשיתם להיזכר, או שנזכרתם בשם אחד או שניים ממש בקושי, זה כי באמת בקושי היו סרטי פנטזיה בשנים האחרונות. חוץ מסאגת הארי פוטר שהסתיימה לה אי שם ביולי 2011, סדרת דמדומים הנגררת והסרט הראשון בטרילוגיית ההוביט שעלה השנה לאקרנים, לא תמצאו שום סרטי פנטזיה בולטים אחרים.

בתור חובב סרטי פנטזיה, וכמובן ספרי פנטזיה – אלו לא בדיוק נתונים שמשמחים אותי. ולכן, כשגיליתי שהולכים לעשות עיבוד קולנועי לספר "עיר של עצמות", הספר הראשון בסדרת ספרי הפנטזיה "בני הנפילים", החלטתי שאני חייב ללכת לראות את זה. העובדה שהתחילו להפיק סרט שני עוד לפני שהראשון יצא לקולנוע, רק חיזקה אצלי את ההרגשה שהנה מגיע סדרת סרטי פנטזיה חדשה וטובה.

גיבורת "עיר של עצמות" היא קליירי פריי, נערה שביום אחד כל עולמה מתערער – אמא שלה נחטפת על ידי מפלצות ושדים. כן, בדיוק אלו מהסיוטים שהיו לכם כשהייתם קטנים. קליירי יוצאת למסע חיפוש אחר אמא שלה, ובדרך מגלה עולם נורא ואפל של יצורים ומפלצות החיים בינינו.

"עיר של עצמות" הוא סרט טוב, בלי שום ספק. האלמנטים הפנטסטיים שבו מודגשים במופע מרהיב של אפקטים ויצירי מחשב. בהפקת הסרט לא בחלו בשום אמצעי; המפלצות אורבות בכל פינה, והן נראות אמיתיות כמעט כמו השחקנים.

העלילה מתקדמת גם היא היטב, ושומרת על קצב מותח ופעיל, כמעט ללא רגעים משעממים. השחקנים, בראשותה של לילי קולינס המעולה בתור קליירי, עושים עבודה נפלאה. אמנם הסרט לא תמיד נשאר אמין לספר, אבל יחסית לעיבודים אחרים של ספרים למסך הגדול, המעבר פה מתבצע בצורה חלקה.

חשוב לצפות ב"עיר של עצמות", ולא רק בגלל שהוא סרט טוב. חשוב לצפות בו כי הוא עוף מוזר בתעשיית הסרטים ההוליוודית הענקית – הוא סרט פנטזיה. ואם גם לכם נמאס מעוד קומדיית-מתח-מד"ב-רומנטית, נסו לעבור לז'אנר הזה, ותגלו שיש לו הרבה דברים חדשים להציע מאז הארי פוטר.

"בני הנפילים: עיר של עצמות" / “The Mortal Instruments: City of Bones”, בימוי: הרלד זראט, כתוביות מאנגלית, 2013, 130 דקות. מאמר מאת מתן עבודי.

 3 תגובות

 1. אורן wrote:

  נראה שאתה כמעט לא ראית סרטי פנטזיה אם זה כל סרטי פנטזיה שהיו בשנים האחרונות. רק בחצי הראשונה של 2013 היא מצליחה למצוא כמה סרטי פנטזיה: ארץ אוז, ג'ק וצייד הענקים, קוטלי המכשפות ועוד וזה עוד בלי לכלול את עונת הקיץ ששיכת לחצי השני של 2013.

  • תשים לב לשורה שהכותב כתב כאן :
   "לא תמצאו שום סרטי פנטזיה בולטים אחרים."

   כמובן שהיו עוד סרטי פנטזיה אך אף אחד מהם לא היו מהסרטים ה"בולטים" שכיכבו או טריולוגיה כלשהי.

   • *שםאורן wrote:

    מי מחליט מה הבולטים, זה עניין סובייקטיבי. בעיני ארץ אוז הרבה יותר בולט מעיר של עצמות. אתה יודע מה בוא נהפוך את זה לעניין סטטיסטי. עיר של עצמות נכשל ווהכנסות שלו היו קטנות לעומת ארץ אוז שבהחלט היה סרט מצליח כלכלית. את עיר של עצמות תקעו בתאריך מעפן כי האולפנים לא אמינו בו לעומת ארץ אוז שהוא היה הסיפתח של עונה הקיץ של 2013.

כתיבת תגובה