ביקורת סרט: ״ת׳ור 2 – העולם האפל״ מטופש ומרשים

ת׳ור העולם האפלסרטים כאלה – סרטי קומיקס אקשניים מבית היוצר של מארוול ושות׳ – צריכים מעט מאוד כדי לספק את קהל היעד המובהק שלהם, אבל סובלים מהרבה מאוד הזדמנויות לפשל בהן. במיוחד כשאתה, הצופה, לא נמנה על מעריצי הקומיקס הכבדים שיגמרו את כל מה שיש בצלחת ויבקשו עוד גם אם הסרט לא משהו בכלל. אבל כשמגיעים סרטים ברמה של ״ת׳ור: העולם האפל״ – סרטי קיץ שנולדו איכשהו בסתיו ומקווים לטוב – אתה שואל את עצמך עד כמה האולפנים חושבים שאפשר לעוור אותך: הם יעשו את כל המאמצים שבעולם כדי להפוך אספקטים מסוימים למושלמים, תוך הזנחה ואף התעלמות מקיומם של אחרים.

אי לכך ובהתאם לזאת, את העלילה של הסרט הזה לא אוכל לתקצר לכם. אתאר לכם את קוויה הכלליים: יש את הרעים, שהם יצורים מפחידים שרוצים להחזיר את העולם לאפלה, מה שזה לא אומר, והם מדברים כמובן בג׳יבריש (אל דאגה, יש כתוביות). ויש את הטובים, החיים בממלכה ימי-ביניימית משהו: לחלק מהם יש כוחות על, והבולטים שבהם בלונדיניים ושריריים. הטובים והרעים נלחמים לאורך רוב הסרט. הטובים מנצחים בסוף. אבל בסצנה האחרונה, כדי להבטיח את קיומו של סרט המשך, נרמז שהרעים לא חוסלו לגמרי ומתכננים את נקמתם.

אלה חיילים מהצבא של הרעים. הם ממש, אבל ממש, שונאים לישון כשיש אור דולק. תפחדו. מתוך הסרט

אלה חיילים מהצבא של הרעים. הם ממש, אבל ממש, שונאים לישון כשיש אור דולק. תפחדו. מתוך הסרט

ת׳ור מתחיל כשהוא מזכיר את שר הטבעות, ממשיך בצבעוניות של החלל החיצון ומסתיים בערבוב כלאיים מוזר של המציאות שלנו עם הרבה מאוד טראש מד״ב בחצי שקל. השילוב הזה, שסובל מהרבה מאוד פוטנציאל לפשל, דווקא מתברר כמסקרן ואפילו מושך. הבעיה היא שת׳ור, כמו הרבה מאוד סרטים אחרים בזמן האחרון, אגב, ולא משנה באיזה ז׳אנר, מאביס אותנו בהרבה מאוד ברברת בשפה גבוהה ומסובכת כדי שלא נשים לב שאין לו עלילה. לאף אחד מהשחקנים בקאסט לא היה מושג מה הם אומרים לאורך רוב זמן ההקרנה. גם ביצועי המשחק שלהם לא מדהימים. טוב, לפחות הם לא מתפקעים מצחוק מרמת הגיחוך של הסרט – כי הבדיחות המאולצות שלו בטח לא יגרמו להם לרצות לצחוק.

אלה הטובים. הם לא מחליפים בגדים לאורך כל הסרט. אם אתם חושבים שהם לא חתיכים זה בסדר, אבל אל תגידו את זה בקול, הם עלולים להיעלב, או יותר טוב, לחטוף דום לב מרוב הפתעה. וכן, הם בן אדם אחד. אבל זה בסדר, הוא גיבור על. או משהו. מתוך הסרט

אלה הטובים. הם לא מחליפים בגדים לאורך כל הסרט. אם אתם חושבים שהם לא חתיכים זה בסדר, אבל אל תגידו את זה בקול, הם עלולים להיעלב, או יותר טוב, לחטוף דום לב מרוב הפתעה. וכן, הם בן אדם אחד. אבל זה בסדר, הוא גיבור על. או משהו. מתוך הסרט

ועוד משהו אחד שממש הציק: הסרט רצוף בסיקוונסים של אלימות וקרבות, אבל הדמויות יוצאות מהם ללא פגע, או מתות, תלוי ברצונו של התסריטאי. מה הטעם במלחמה בין גיבורי על אם הם לא יכולים לפגוע אחד בשני? בסצנה אחת ת׳ור שוכב על הקרקע ומקבל אגרופים ממפלצת אבנים עצומה במשך שלושים שניות רצופות. ההשלכה היחידה של האירוע הזה על הגוף שלו היא שריטה קטנה על המצח. באחרת היד שלו נקטעת. בסצנה שלאחריה היא בריאה ושלמה, מחוברת לגופו. דמות אחרת, למרבה הצער, חוטפת סכין בבטן וחולפת מיד לעולם טוב יותר, בלי דם או גסיסה. באמת, תעשו לנו טובה.

מצד שני, לא הכול רע בסרט הזה. טוב, נו, כמעט הכול רע, חוץ מבזירה אחת: האנימציה והאפקטים. ניתן לסכם אותם במילה אחת: וואו. תלת המימד פה מרהיב, והעולם הפנטסטי שנברא בסרט מרתק ויזואלית באופן יוצא דופן. בסצנות ממש מרשימות, כמו אלה שמתרחשות בחלל, היה אפשר לוותר על כל טקסט, להדביק מוזיקת אמביינט ברקע ולתת לנו ליהנות מהחוויה. בזכות הויזואליות המרשימה של הסרט גם צופים שהז׳אנר הוא ממש לא כוס התה שלהם ישרדו את הסרט לכל אורכו ואפילו ייהנו.

בשורה התחתונה: מטופש למדי, לא אמין, מבורבר ובעל עלילה שלא ניתן להבין ממנה שום דבר – אבל, וואו, מדהים ויזואלית. אין טעם לראות את הסרט הזה שלא על מסך ענק ובתלת מימד. אם אתם מוכנים לשלם מחיר של כרטיס עבור חוויה ויזואלית כזו, לכו על זה – רק אל תצפו ליותר.

תור 2 – העולם האפל / Thor 2 – The Dark World, במאי: אלן טיילור, שחקנים: כריס המסוורת׳, נטלי פורטמן, טום הידלסטון, אנתוני הופניקס, ארה״ב 2013, 112 דקות. כתיבת תגובה