ביקורת סרט: ״לאבלייס״, סיפורה האמיתי של לינדה לאבלייס (״גרון עמוק״)

לינדה לאבלייס פוסטר הסרט גרון עמוקגרון עמוק הוא לא רק סרט פורנו (או סרט קאלט): זהו מותג שחצה את גבולות הפורנוגרפיה. אפילו המקור המיתולוגי בפרשת ווטרגייט השערורייתית כונה כך על ידי צמד העיתונאים אשר חשפו את הפרשה. גיבורת הסרט לינדה לאבלייס (בשם הבמה שלה) הפכה אף היא למותג שחצה את גבולות עולם הפורנו.

הסרט לאבלייס מציג את חייה של לינדה סוזאן בורמן, היא לינדה לאבלייס, המוצגת בסרט כבת של השכן, אשר הוריה (בעיקר אמה) הינם שמרניים ופוריטנים המחנכים אותה ביד קשה, ואשר הופכת בסיועו הנמרץ של בעלה לכוכבת פורנו נועזת. סרט לכל המשפחה זה לא, כמו שהבנתם.

גרון עמוק, שהיה סרט פורץ דרך בזמנו (עד כמה שניתן לומר זאת על סרט פורנו) הן לאור הנועזות שלו והן בשל התסריט שלו הכולל שימוש בהומור (אשר קטעים ממנו משולבים בסרט) – בעיקר כי חצה את הגבול והגיע למיינסטרים האמריקאי. השפעתו של הסרט על התרבות האמריקאית מודגמת בסרט באמצעות קטעים מתכניות אירוח המתייחסות לסרט ולכוכבת.

אמנדה סייפריד, אשר לגבי ליהוקה בסרט נמתחה ביקורת לאור תדמיתה ה"מתוקה", עוברת בהצלחה את המעבר מדמות הילדה הטובה לילדה הרעה ומפגינה משחק מאופק ואמין. ניתן להאמין לה גם כשהיא הנערה התמימה וגם כשהיא הכוכבת הסקסית. המעבר בין שתי הדמויות נעשה בצורה חלקה למדי.

הסרט עטור כוכבים וקאסט השחקנים המופיעים בסרט מכובד: פיטר סאסגארד (אשר עובר מטמורפוזה בסרט והופך בצורה משכנעת מהמחזר השרמנטי לסרסור מבחיל), שרון סטון (בדמות שונה לחלוטין מהדמויות עימן היא מזוהה), רוברט פטריק, כריס נות', אדם ברודי ועוד, ורובם ככולם מפגינים משחק אמין.

הסרט חוזר על סצנות מסוימות פעמיים, כאשר הסצנה הראשונה מוצגת באופן אחד, ובחזרה עליה זוויות אחרות שהוצללו קודם לכן מוארות וחושפות את התמונה האמיתית. כך מוצג התהליך הבלתי נמנע בגינו הגיעה לאבלייס אל התפקיד האלמותי (ואל שמה בעצם). אולם חזרה זו מעצבנת ומכבידה לפעמים, נראה כי נעשה שימוש באלמנט הזה קצת יותר מדי.

וקצת פוליטיקה: הסרט דבק בסיפור כי לינדה לאבלייס נגררה בעל כורחה לעולם הפורנו, ומתעלם מפרטים ביוגרפיים ידועים נוספים אודותיה, כגון השתתפותה בסרטי פורנו נוספים לפני גרון עמוק ואף אחריו והתמכרותה לסמים. אין ספק כי הרצון להציג את דמות האישה בסרטי הפורנו כדמות הנאנסת (תרתי משמע) להשתתף בהם עיוות מעט את המציאות שהינה רבת גוונים, וזאת גם מבלי להטיל ספק כי מרבית הנשים, המופיעות בסרטי פורנו, אינן עושות זאת מבחירה חופשית. המסר אמנם צודק, אבל הסרט מגמתי מדי בנושא הזה, מה שמוביל לתחושה של חוסר אמינות.

חשוב לציין גם פרט משמעותי המופיע בכתוביות שבסוף הסרט: ההכנסות מ״גרון עמוק״ הסתכמו ב-600 מיליון דולר. שכרה של לינדה לסרט עמד על 1,250 דולר בלבד. וזו תעשיית הפורנו הנצלנית והמשפילה במשפט אחד.

בשורה התחתונה: משחק מעולה מכפר על בחירה מודעת בזווית ראיה צרה על חייה של לאבלייס.

לאבלייס. ארה"ב 2013. בימוי: רוב אפשטיין, ג'רי פרידמן. שחקנים: אמנדה סייפריס, פיטר סאסגארד. מאמר מאת ישראל כורם.כתיבת תגובה