ביקורת סרט: ״דיברנו מספיק״ הוא קומדיה רומנטית נהדרת

דיברנו מספיק פוסטר הסרט enough saidאווה, גרושה ואם חד-הורית, מצאה את מקומה בחיים: קריירה נעימה גם אם לא מושלמת כמסאז׳יסטית, בת מחונכת שעומדת לעזוב לקולג׳ וגישה בריאה לחיים. בערב אחד נכנסות לחייה שתי דמויות חדשות: הראשונה היא מריאן, משוררת מקסימה שהופכת לקליינטית חדשה של אווה ולחברתה. השנייה היא אלברט, גבר שמנמן ומזוקן בגיל העמידה, איתו היא נכנסת למערכת יחסים רומנטית. מריאן היא אישה חיובית בדרך כלל, אך היא מנצלת את הכתף החמה שניתנה לה כדי להוציא קיטור על הגרוש הבלתי נסבל שלה בפני אווה. כצפוי, הגרוש מתברר להיות לא אחר מאשר אלברט, מה שמרעיל את נקודת המבט של אווה עליו ומפתה אותה לנסות ולרקוד על שתי החתונות.

״דיברנו מספיק״ התפרסם בעיקר מפני שהוא אחד משני הסרטים האחרונים שכיכב בהם ג׳יימס גנדולפיני לפני מותו הפתאומי מהתקף לב ביוני 2013 (יחד עם סרט נוסף בשם Animal Rescue שמתוכנן לשחרור ב2014). הוא מגלם כאן תפקיד שונה לגמרי מטוני סופרנו: גבר רגיש, מצחיק ומציאותי; מפתיע לראות כמה טוב הוא משתלב בתוך קומדיה רומנטית, על רקע התפקידים המאיימים בעיקרם שניתנו לו בעבר. ג׳וליה לואיס דרייפוס אשר מככבת לצדו, לעומת זאת, מיומנת קצת יותר בז׳אנר ומפגינה ביצועים מתוקים ואמיתיים, ממש כמו בימים הטובים בהם הייתה איליין בניס ב״סיינפלד״. גם קתרין קינר נראית פה בריאה ובכושר, ובכלל, למרות שהסרט מקפיד להיות אמיתי ולא להגזים באיפור, כל השחקנים נראים מבוגרים באופן בלתי מוכחש אבל טובי לב בצורה שלא יכולה שלא להקרין אל החוץ.

דיברנו מספיק מתוך הסרט

מתוך הסרט

לצד הליהוק שלו – אשר לקרוא לו ״ממוזל בדיעבד״ יהיה הרבה יותר מדי דוחה גם אם נוסיף ״באופן מעוות למדי״ – ״דיברנו מספיק״ בולט גם בגזרה נוספת. בניגוד לשאר הקומדיות הרומנטיות, גיבוריו אינם צעירים, לא קמים בבוקר עם חמישה קילו איפור על הפרצוף ולא בוכים דמעות מושלמות ומתוקות. מרענן לראות מבוגרים בקולנוע בתפקידים כאלה: נרחיק לכת ונקרא לזה אפילו חשוב. זה אולי יצחיק אתכם, אבל להרבה בני נוער זה כלל לא מובן מאליו שגם לאנשים בגיל העמידה יש חיי אהבה וסקס, וחשוב להרגיל אותם לעובדה הזו, שעל הדרך אולי תגרום להם להסתכל באור קצת יותר אנושי על המורים ועל ההורים שלהם. אבל נחזור לנושא: הסרט מתאר בהרבה רוך, רגישות ואמינות מעוררת הזדהות אנשים שנכנסים לפרק ב׳ של החיים שלהם עם ניסיון שלא מונע את החששות הלא פחותים מאלה שליוו את הכניסה לפרק א׳. התסריט שלו אמנם קלאסי קומדיה רומנטית, אבל התחושה שלו אמיתית וכנה.

והקטע הטוב הוא שלצד האיכותיות הקולנוע-לב-ית הזאת, ״דיברנו מספיק״ מלא בסצנות הומוריסטיות שתגרומנה לכם לצחוק בקול רם, ולמרות שמדובר בסרט עצמאי, עדיין יש לו את הטאץ׳ ההוליוודי המושמץ הזה שהופך אותו למשמעותית הרבה יותר קל לעיכול. התוצאה היא קומדיה רומנטית מחממת לב וקצת אחרת, המומלצת לכל קהל יעד.

דיברנו מספיק / Enough Said, בימוי: ניקול הולופסנר, ארה״ב 2013, 93 דקות.כתיבת תגובה