ביקורת סרט: ״משחקי הרעב 2: התלקחות״ מתגבר על סינדרום סרט ההמשך

משחקי הרעב 2 התלקחות פוסטר הסרט the hunger games 2 catching fire posterאיזה יופי של סרט! "משחקי הרעב: התלקחות" הצליח להתגבר על סינדרום החלק השני בטרילוגיה ולהוכיח את עצמו כסרט מרתק העומד בפני עצמו, וגם לשמש חוליית מעבר איכותית ומשכנעת בין החלק הראשון, שהציג לנו את העולם של משחקי הרעב, לבין השיא המצופה כל כך בחלק השלישי.

אבל בואו נתחיל עם אולם הקולנוע ותנאי הצפייה: אולם הIMAX מתאים מאין כמוהו לסרט אקשן מסעיר ורווי פעלולים כדוגמת משחקי הרעב. המסך הענק, הסאונד המצוין והכיסאות הנוחים והמפנקים מגבירים ומעצימים את חוויית הצפייה והופכים אותה מסתם סרט לחוויית בידור שונה וייחודית.

ובחזרה לסרט: כבר בסצנה הראשונה אנחנו פוגשים שוב את קטניס הציידת (ג'ניפר לורנס המופלאה – ליהוק המאה!). אך קטניס אינה כתמול שלשום. חווית ההשתתפות במשחקים זעזעה את עולמה והיא נמצאת במצב של פוסט-טראומה, שטופה בחרדות וחוששת עד מאוד ממסע הניצחון הצפוי לה ולפיטה ברחבי המחוזות. גם גייל כבר אינו הצייד חסר הדאגות שהכרנו; כעת הוא עובד במכרות, כמו כל הגברים ממחוז 12. כמו כן, סצנות האהבה המרגשות בין קטניס לפיטה ערערו את אמונו בעתיד של אהבתם. באווירה זו שליטת הקפיטול במחוזות מתחילה להתרופף, הכפפות מוסרות ומלחמת המעמדות תופסת תאוצה. המדוכאים מבינים שהסיכויים הם לעולם לא לטובתם, וכעת הם גם מוכנים לעשות משהו בנדון.

ואז, רגע לפני מסע הניצחון, קטניס פוגשת שוב את הנשיא סנואו (דונלד סאתרלנד המצוין), שדורש ממנה להמשיך בהצגת הנערה המאוהבת ולשכך את התלקחות המרד במחוזות השונים פן יבולע לה ולמשפחתה. קטניס רוצה לעשות כדבריו ולהגן על היקרים לה, אך במהלך המסע היא מגלה שהמשימה אינה כה פשוטה. מעשה ההתגרות שלה בתום משחקי הרעב בהם ניצחה הצית תקווה מחודשת במחוזות המדוכאים של פנאם. מסע הניצחון המבוים היטב לא עומד בדרישותיו של הנשיא סנואו המצמרר, וקטניס ופיתה נאלצים לשוב לזירה של משחקי הרעב והפעם במשחקים הרבעוניים המיוחדים, הנערכים בין המנצחים במשחקי הרעב שנערכו בשנים שעברו. קטניס המבועתת, פיטה המאוהב והיימיטץ' השיכור (וודי הארלסון) נגררים שוב לקרקס האימה של הקפיטול במטרה להוכיח לכל תושבי המחוזות, שגם החזקים ביותר, המנצחים במשחקי הרעב, אינם חסינים בפני כוחו ועוצמתו של הקפיטול ושל הנשיא סנואו.

למרות החזרה לזירה אין בסרט תחושה של מיחזור של החלק הקודם, בראש ובראשונה בשל ההתפתחות האמינה של דמותה של קטניס, אשר הופכת בהדרגה מנערה חרדתית למנהיגה אמיתית, לעורבני החקיין אותו תגלם בחלק השלישי של הטרילוגיה. גם שחקני המשנה כדוגמת פיטה, גייל, הנשיא סנואו, אפי, סינה והיימיטץ' ממשיכים לעשות עבודה טובה ומשכנעת וליצור עולם אמין ומעניין, מחוספס ואלים אף יותר מאשר בחלק הראשון. לצדם הסרט מציג מספר דמויות מעניינות נוספות, כמו מנהל המשחקים החדש פלוטאך וואזאנבי (פיליפ סימור הופמן) בתפקיד קטן ומשמעותי, ופיניק, בן בריתם החדש של פיטה וקטניס במשחקים (סאם קלאפין המהממם). גם מבחינת האפקטים המיוחדים, העיצוב והאקשן אין ל"התלקחות" במה להתבייש. החיסרון היחידבו הוא שהחלק של המשחקים היה מעט קצר מדי, והתסריט ויתר על חלק מההתפתחויות ודמויות המשנה שהוצגו בספר. אך בהתחשב בכך שהיה עליו לעמוד במסגרת זמן סבירה ולא להפוך למריחה אינסופית, התסריט בהחלט עמד במשימת העיבוד בהצלחה.

בשורה התחתונה: סרט אקשן מעולה, עם דמות ראשית מהפכנית וחזקה שזורקת לפח את כל תפקידי המין והסטריאוטיפים המוכרים ונותנת גם לבנות ולנשים בקהל תמורה מלאה עבור כספן.

משחקי הרעב 2 פוסטר

משחקי הרעב 2 – התלקחות, The Hunger Games 2: Catching Fire, במאי: פרנסיס לורנס, שחקנים: ג'ניפר לורנס, ליאת המסוורת', ג'וש הטצ'רסון, ארה"ב 2013, 146 דקות. מאמר מאת שירה סובל.כתיבת תגובה