ביקורת סרט: אחים בדם לא מייפייף את האלימות

אחים בדם פוסטר הסרטאחים בדם הוא סרט אלים. נקודה. האלימות בו אינה מיופייפת והיא חסרת כל סטייל, יופי והדר. זוהי אלימות בוטה ומכוערת. אלימות של מקומות נידחים ושל אנשים נידחים, אנשים שחיים בחצר האחורית של אמריקה. אנשים שאמריקה שכחה. הבמאי סקוט קופר מפתיע בסיפור קודר ומחוספס, סיפור אנושי על מקום שאין בו הרבה תקווה, ההזדמנויות מעטות והאלימות היא לעתים המוצא היחיד.

ראסל בייז (כריסטיאן בייל) הוא הגיבור האמריקאי הקלאסי בן מעמד הפועלים שמנסה בכל כוחו לעשות את הדבר הנכון. הוא עובד במפעל היחיד בעיירה, דואג לאביו החולה ולאחיו הצעיר יוצא הצבא (קייסי אפלק), אוהב את חברתו (זואי סלדינה) ושואף לעתיד טוב יותר. אך תאונת דרכים קטלנית מובילה את ראסל לבית הסוהר. במהלך שהותו במאסר אביו נפטר, חברתו עוזבת אותו ואחיו הפוחז מאבד שליטה ומנסה לשפר את מצבו תחילה באמצעות הימורים ואחר כך על ידי קרבות אגרוף בלתי חוקיים. בשלב מסוים הוא יוצא להילחם באזור הררי הנתון בשליטתו של בריון סמים אלים (וודי הארלסון בתפקיד חזק ומצמרר ביותר).

ההרפתקה הטיפשית והנמהרת מסתיימת בהיעלמותו של האח, וראסל מחליט לעשות מעשה ולנסות לחפש אחריו בכוחות עצמו.   זוהי החלטה גורלית (ספוילר עד סוף השורה) שתביא לסוף טראגי לכל המעורבים בעניין.

"אחים בדם" הוא לא סרט של דיאלוגים, הוא בעיקר סרט של משחק, וצוות השחקנים המרשים נותן כאן עבודת משחק מעולה ובלתי הוליוודית בעליל. גם פס הקול תורם באופו ניכר לעיצוב האווירה הקודר והמחוספס. לא תצאו ממנו שמחים וטובי לבב, אך אולי תצאו בהרגשה שלקולנוע האמריקאי עדיין יש מה לומר, גם מבחינה אמנותית וגם מבחינה חברתית.

אחים בדם / Out of the Furnace, במאי: סקוט קופר, שחקנים: כריסטיאן בייל, קייסי אפלק, וודי הארלסון, זואי סלדנה, ארה"ב 2013, 116 דקות. מאמר מאת שירה סובל.תגובה אחת

  1. יוני wrote:

    אחלה ביקורת…רק חבל שהיא כל כך קצר. מעניין אותי לדעת מה לפי דעתך יש לסרט לומר מבחינה חברתית. אני חושב שהסרט היה מפוזר מידי מכדי להוציא מסר קונקרטי. אבל לפעמים לא צריך כזה. המסר נמצא בין השורות ובשורות השיר היחידי בסרט. השיר של פרל ג'ם מציל את הסרט לפי דעתי. מעניין אם זה היה מתוכנן מראש (אם כן אז הבמאי גאון) ואם לא אז יש לו מזל גדול.

כתיבת תגובה