ביקורת סרט: לינקולן

282962012_poster01.fullעבדות. כיום המילה הזאת נשמעת מרוחקת כל כך לרבים מאתנו. אנחנו לא נתקלים בעבדות כמעט בכלל, וגם אם כן, מדובר בשמועות מהחדשות במדינות רחוקות רחוקות. אבל בארה"ב של המאה התשע-עשרה המילה עבדות הייתה בגדר אורח חיים עבור רוב אזרחי מדינות הדרום. העבדות בארה"ב התקיימה כמעט מאה שנה, עד שנאסרה בתיקון השלושה-עשר לחוקה. את התיקון הביא לסדר היום נשיאה השש-עשרה של ארה"ב – אברהם לינקולן, האיש והמגבעת.
בנושאים הללו בדיוק מתמקד סרטו החדש של ספילברג – לינקולן. אנחנו פוגשים את לינקולן בשיאה של מלחמת האזרחים האמריקאית – המלחמה בין הדרום תומך העבדות לבין הצפון שולל העבדות. לינקולן קורא להחלת התיקון השלושה-עשר לחוקת ארה"ב, שיבטל את העבדות בכל המדינות, ובתקווה – גם את מלחמת האזרחים כולה. זוהי כמובן שאיפה גדולה למציאות העקובה מדם של אותם הימים. מדובר בדרך ארוכה וקשה, שלינקולן בוחר ללכת בה, תוך לקיחת כל הסיכונים האפשריים. בעיות ודילמות רבות ניצבות מול לינקולן במהלך הדרך הזו; דילמות מעוררות מחשבה על מלחמה ושפיכות דמים, על מה שצודק לעשות, ועל מה שנכון לעשות.
בתור קהל ישראלי, מדובר בהצצה מרתקת להיסטוריה האפלה של ארה"ב, זו שקשה לחבר עם ארה"ב הנאורה של היום. הסרט מיטיב לצייר את האווירה ששררה אז, ונראה שכל פרט ופרט חושב מלכתחילה.
הסרט רצוף דיאלוגים, והתסריט מבריק – לכל דמות יש מה להגיד, לכל דמות יש מערכת אינטרסים משל עצמה, ואמונות רבות מתנגשות להן זו בזו, מתנגחות עד שהאחרת תיפול.
דברים שנראים לנו כיום ברורים מאליו, כמו שוויון בין בני האדם בעולם, נראו אז כדבר שגוי מיסודו ונורא אף לחשוב עליו. ערכים שלנו היום הם ערכי בסיס, בכלל לא הועלו על הדעת באותה תקופה.
מעבר לנושאים האוניברסליים שהסרט עוסק בהם, הסרט, כמו שמו, מתעמק גם בדמותו של הנשיא לינקולן – איזה מן אדם הוא היה, ומה הוביל לכינויו הנודע "אייב הישר".
לסיום: מדובר באחד הסרטים החשובים של השנה, אחד שלא ישאיר אתכם אדישים. תסריט נהדר ובימוי מעולה, יחד עם משחק יוצא מן הכלל מביאים את הסרט הזה להיות הרבה יותר מסתם סרט דרמה היסטורי. נראה שלא לחינם מדובר בסרט עם מספר המועמדויות המוביל לאוסקר השנה. אמנם הסרט לא מתאים לכולם, שכן הוא לא יצירה קלילה של אחר-צהריים, אך יש להניח שהוא, והנשיא לינקולן איתו, עומדים לשבות את ליבכם בקרוב מאוד.

ביקורת מאת מתן עבודי. לינקולן, ארה"ב 2012, 150 דקותכתיבת תגובה