יש גבול לכל תעלול: ״חייו הסודיים של וולטר מיטי״ סרט ילדים

חייו הסודיים של וולטר מיטילחלקכם השם של הסרט הזה בטח מצלצל מוכר – אכן, ב1947 כיכב דני קיי בסרט בעל אותו השם, שהפך מאז למיני קלאסיקה, והתבסס בתורו על סיפור קצר ומוצלח מאת ג'יימס ת'רבר מ1939. כצפוי, כמו במשחק טלפון שבור, העלילה התעקמה עוד ועוד בכל גלגול, כך שעלילת הסרט הזה, בכיכובו ובבימויו של בן סטילר, מזכירה את המקור רק ברעיון הכללי. ועדיין, מדובר בקלף מנצח: עזבו את הסיבה ואת הנסיבות – מי לא ירצה לראות סרט על גבר אפרורי וחולמני שיוצא להרפתקה מסעירת חושים בארצות רחוקות?

וולטר מיטי של 2013 הוא גבר בן ארבעים ושתיים שעובד כמפתח תשלילים עבור מגזין Life. הוא מאוהב בסתר בשריל (קריסטן ויג בתפקיד אופייני), קולגה שעובדת איתו במשרד, מנסה להבין איך עובד אתר ההיכרויות שהוא נרשם אליו, ונופל מדי פעם אל חלומות צבעוניים וארוכים בהקיץ שמנתקים אותו מהמציאות. אבל אז מגיעה בשורה על פיטורים המוניים עקב סגירת המגזין המודפס ומעבר לגרסה אינטרנטית שלו, וברגע האמת הזה הוא נכנס לצרה – התשליל של צלם הטבע המפורסם שנשלח אליו ושהיה אמור לככב על השער של המגזין האחרון נעלם. כאן וולטר מחליט לעשות את הצעד המתקבל ביותר על הדעת ולצאת לאיסלנד, גרינלנד, מה זה משנה, איזו ארץ רחוקה, קרה וסופר נידחת שמדברים בה שפה מוזרה, כדי לחפש את הצלם ולהתחקות אחר עקבות התשליל האבוד.

נשמע לא אמין? זו רק ההתחלה. בן סטילר לוקח את עצמו מאוד ברצינות בסרט הזה, ולמרבה ההפתעה לא רק נותן משחק יפה אלא גם מפתיע בבימוי מקצועי ומרשים. אבל הרצינות הזאת מתנגשת עם כל כך הרבה שטויות, חורים בעלילה ותרחישים לא הגיוניים שתתחילו לתהות אם פספסתם פה איזה טון של מודעות עצמית משועשעת (או עלילת משנה שהסרט לא טורח לפתח וחסרונה מורגש). התשובה היא לא: התסריט של סטיבן קונרד סתם לא מוצלח ומאוד מאוד לא אמין. הוא מתגלגל לו בשלל דרכים לא רציונליות, כדרכה של הוליווד, אבל מגיע לשיא כל כך הזוי בסיום עד שתצפו שוולטר יפתח את העיתון ויקרא שהושג שלום עולמי. החלומות בהקיץ של וולטר כבר יותר הגיוניים מזה, והם גם די נחמדים ומשעשעים – לפחות בהתחלה – גם אם נראה שצורפו לסרט רק כי נשארו עודפים מהתקציב שחבל היה לזרוק לפח.

בלהצחיק הסרט מודע לכך שהוא לא ממש חזק, אבל כפיצוי תקבלו כפיות גדושות של מסר ורגשנות ישר אל תוך הפה. הדבר היחיד שיקל על העיכול שלהן הוא תצלומי הנופים היפהפיים שהוא מתהדר בהם, ומשב הרוח ההרפתקני הקליל והמלטף שיכניס לכם תקוות שווא לראש, תוך כדי ריסוקן, כי באמת שהתסריט כל כך מוגזם שאי אפשר להיכבש בתמימות ובאופטימיות שלו. המבקרים והקהל נחלקו בדעתם לגביו – הראשונים לא נכבשו, האחרונים התאהבו – והפעם אין מנוס מלהתנשא מעט ולצדד במבקרים. בידור קליל תוצרת הוליווד זה נחמד, במיוחד כשהבימוי מצוין, אבל יש גבול לכל תעלול.

חייו הסודיים של וולטר מיטי / The Secret Life of Walter Mitty, בימוי: בן סטילר, ארה"ב 2013, 114 דקות. 

 כתיבת תגובה