בום שניצל: המתיחה של ״פעילות על טבעית: המסומנים״ מפחידה יותר מהסרט עצמו

פעילות על טבעית המסומנים פוסטר הסרט"פעילות על טבעית" הוא סרט שגרם לי להרגיש אמיץ. טוב, פחות או יותר. אורן פלי, תסריטאי ובמאי ישראלי-אמריקאי, כתב, ביים, ערך וצילם ב2007 סרט אימה קטן ועצמאי על זוג אשר נרדף על ידי נוכחות על טבעית בביתו. התקציב שלו היה 15,000 דולר. בסוף 2009 הוא יצא לאקרנים בארצות הברית תחת הפצתה של חברת פאראמאונט, לאחר שפלי ניסה במשך זמן רב לשווק אותו לחברת הפצה גדולה. מאז הוא הרוויח יותר מ193 מיליון דולר וזכה למעמד של אחד מסרטי האימה המפחידים ביותר שהופקו. סיפור הצלחה מסחרר, ללא ספק… שמימדיו לא ברורים בהתחשב בכך שזהו אחד הסרטים היותר משעממים שיצא לי לראות. במשך רוב זמן ההקרנה אנחנו צופים בזוג הצעירים הכבר-לא-כל-כך-מאושר ישן, כשמדי פעם בריזה צוננת מבדרת את הוילון, או ששואב האבק מתחיל לפעול ללא סיבה הגיונית. בתור צופה שחושב את עצמו לפחדן, ממש לא הבנתי על מה התחוללה פה מהומה גדולה כל כך, ולמה חברים שלי קראו לי חסר לב כי לא סבלתי מפוסט-טראומה.

השני מיחזר את אותו הטריק, וכנראה שגם השלישי והרביעי, בהם כבר לא טרחתי לצפות. אבל השנה מגיע אלינו החמישי, ספין-אוף בעל קשר דק למקור, ומביא משב רוח מרענן (סטגדוש) שמפיח קצת רוח חיים (סטגדוש נוסף, אני ממש בשוונג) בסדרה. רק מהטריילר אפשר להבין שהוא שונה מקודמיו: לא עוד מנורות מתנודדות ואנחות מתוך שינה כקליימקסים; הפעם יש לנו טקס גירוש שדים, זוג ילדות קריפיות, מרתף נסתר, גופות וכלי נשק. אפילו הפוסטר קריפי. במילים אחרות: יאללה בלגן!

המתועד שלנו הפעם הוא ג'סי (אנדרו ג'ייקובס), צעיר לטיני-אמריקאי שבדיוק סיים את לימודיו בתיכון. חברו הטוב ביותר, ארתורו (ריצ'רד קברל), מתעד אותו במצלמת הספורט החדשה שקנה, ללא סיבה ברורה. הם עסוקים בעיקר בלעשות שטויות של מתבגרים, אלא שאז השכנה מהקומה למטה נרצחת על ידי נער אחר שהיה איתם בתיכון, והם מחליטים שזה רעיון טוב לרדת לשוטט בדירה שלה בשעת לילה מאוחרת, אחרי שהשוטרים התפנו מהמקום. מה שהם מוצאים שם קריפי למדי, אבל זה עוד כלום לעומת מה שקורה כשג'סי מביא לשם בחורה, כי גם אם זירת רצח היא המקום היחיד בו אפשר כרגע לעשות סקס, נלך על זה בכל זאת. בהמשך מסתבר שג'סי רדוף על ידי שד שנכנס לתוכו, ואז קורים שלל דברים לא ברורים המובילים אותנו אל סוף מעט סתום – אבל העיקר שנבהלנו קצת בדרך.

גירוש שדים, מתוך הסרט. אל דאגה, האורות ייכבו ממש עוד מעט

גירוש שדים, מתוך הסרט. אל דאגה, האורות ייכבו ממש עוד מעט

הסרט מתחיל בעצלתיים ולוקח את הזמן שלו עד הסצנה הקריפית הראשונה. ייאמר לזכותו שהוא מפחיד הרבה יותר מהאחרים, לפחות בעיניי, גם אם הטכניקה שלו מנצלת את שטיק הפאונד-פוטג' (שהפעם לא עושה כאב ראש, הידד!) באופן רדוד. המצלמה מופנית בפתאומיות אל משהו מבהיל, לא משנה מה; ג'סי יושב במבט מזוגג בלי לזוז, ואז פתאום תוקף; המצלמה סוקרת איזור כלשהו, ואז מישהו קריפי קופץ עליה בצרחות; דברים כאלה. יש פה הרבה מאוד הליכות איטיות בחושך, הרבה מאוד לוקיישנים אפלים ומאיימים והרבה מאוד מלמולים מפוחדים, לכל המעוניין. ואנשים – לא הרבה, אבל עדיין – אשכרה מתים! זה החלק הכי מרגש. למרות ששום דבר מהמצוינים לעיל לא מתקשר בדרך כלשהי לסרט עצמו, כמובן. לא באמת ציפיתם שלסצנות המפחידות יהיה קשר לעלילה, נכון?

העלילה שלו מטומטמת ומצחיקה כראוי לסרט אימה סוג ז' – והיי, לפחות יש פה אחת, בראשון אפילו את זה לא פרגנו לנו – אבל הבעיה היא שרוב הקטעים המפחידים צפויים מראש. ולא כי הסרט רומז לנו בגסות שמשהו מפחיד הולך לקרות – זה, הרי, כל הכיף – אלא כי הטריילר פשוט גילה לנו את רובם. אם אתם רוצים באמת להיות מופתעים ולקפוץ בכיסא בבהלה, אל תצפו בו, הוא יהרוס לכם; לדפיקות לב ולעוררות גבוהה וכיפית הסרט עדיין יגרום לכם, אבל הוא לא יפחיד אתכם באמת.

"פעילות על טבעית: המסומנים" הוא הבחירה המושלמת אם זו הפעם הראשונה שאתם צופים בסרט אימה בקולנוע (או בכלל): צפוי במידה הנכונה, מטופש ומשעשע במידה הנכונה, מבהיל במידה הנכונה, מתוחכם כמו חשבון לתלמידי בית ספר יסודי ולא מציב בסכנה את שנת הלילה של אף אחד. הבעיה היא שאם אתם לא טירונים או צעירים שמחפשים צפייה קלילה מאוד ומעוררת, אין לכם מה לחפש פה.

פעילות על טבעית 5 – המסומנים / Paranirmal Activity – The Marked Ones, ארה"ב 2013, 84 דקות.

בונוס – המתיחה הזו, לעומת זאת, מפחידה כהוגן:כתיבת תגובה