ביקורת סרט: ״הרוג את יקיריך״ לוהט ומהפנט

הרוג את יקיריך פוסטר הסרט kill your darlingsמגוון הדעות שהובעו על סרטו הראשון באורך מלא של הבמאי האמריקאי ג'ון קרוקידס – אותו כתב, ביים והפיק – מפתיע, בהתחשב בכך שקל מאוד לדמיין שהוא מסוג הסרטים שפשוט מתחברים אליהם או שפשוט לא מתחברים אליהם. בינינו, הקליק התרחש כבר מהרגע הראשון: איך אוכל לסרב לשילוב של מתח, נעורים, שירה ומהפכנות, המוגש בתיבול של אווירה אפלה ודרמטית?

הסרט, אשר מבוסס על סיפור אמיתי, עוקב אחר הנסיבות שהובילו לביצוע מעשה רצח טראגי שלא הרבה שמעו עליו. לקראת סוף מלחמת העולם השנייה נפגשים באוניברסיטת קולומביה שני צעירים בעלי תשוקה לספרות ולשירה, אלן גינסברג ולוסיאן קאר, שמהר מאוד חוברים לשני גברים נוספים: ויליאם בורוז' וג'ק קרואק. כן, אתם מזהים נכון: גינסברג יצא בעתיד מהארון, יכתוב את הפואמה "נהמה" ויזכה להצלחה אדירה; קרואק יפרסם את "בדרכים", העתיד להפוך לקלאסיקה; בורוז יהפוך לדמות מוכרת בספרות האמריקאית של אותה התקופה גם כן. ודווקא שמו של קאר, הדמות המרתקת מכולם, שתרומתו לזרם "דור הביט" הייתה לא קטנה משל השלושה המוזכרים, די נעלם מאז.

התבלבלתם? אם כן, תוכלו ליהנות מהסרט המצוין הזה, אבל לא להבין אותו לעומק. לתיקון המצב מוגש לפניכם הסבר קצרצר: ב"דור הביט" הכוונה היא לזרם חדשני בספרות האמריקאית שקם בשנות החמישים, ואופיין בכתיבה תודעתית וזורמת במשלב נמוך, בגישה אנטי-ממסדית ובהימנעות מכל תהליך העריכה מתוך עיקרון. דור הביט זעזע עמוקות את סצנת הספרות שהתקיימה עד לתקופה הזו, אשר דגלה בכללי כתיבה ברורים ונוקשים למדי. שלושת השמות המוזכרים (למעט זה של קאר) הם מהבולטים ביותר בז'אנר, וכאמור, שתיים מהיצירות המפורסמות ביותר בו היא הפואמה "נהמה", המבקרת את התרבות האמריקאית, והרומאן "בדרכים".

הסרט עוקב, רשמית, אחרי הרצח של המורה לאנגלית דיוויד קמרר בידי קאר, אשר היה תלמידו (ומושא האובססיה שלו), אך למעשה הוא יותר סיפור התבגרות תקופתי הרווי ברוח נעורים. הטון הדרמטי-על-גבול-המוגזם שלו מוכתב כבר בסיקוונס הפתיחה המרשים והיפהפה ובגרנדיוזיות בה מוקרן שמו הכבד של הסרט בהתחלה: קאר, נתון בתא מעצר, אוחז בסורגים וצורח "לא!" לעבר גינסברג המתרחק, כששלוש פעמים התמונה קופאת לרגע ועל המסך נמרחות בענק כל אחת מהמילים Kill Your Darlings. גם אם הדרמטיות הזו תצרום לכם בהתחלה, תוך דקות כבר תתרגלו אליה ואף תתענגו עליה.

מתוך הסרט

מתוך הסרט

הסרט כולו מתנהל באווירה מכושפת ממש, היסטורית, אפלה, חסרת רסן ומסונוורת מרוב ברק בעיניים (שמזכירה קצת את הרומאן זוכה פרס האורנג' "החזרה" מאת אלינור קטון). צוות השחקנים נכנס בביטחון מרשים אל תוך התפקידים הגדולים, ונותן ביצועי משחק מוגזמים קלות באופן מענג. דניאל רדקליף, הידוע גם בשמו השני "הארי פוטר", מצליח להעביר את כל התקווה והתמימות של גינסברג; בן פוסטר משעשע כבורוז; ג'ק יוסטון משכנע כקרואק. ומעל כולם, ללא ספק, מתנשא השחקן האמריקאי העולה דייב דיהאן (27), אשר נראה לאחרונה על מסכינו ב"מטאליקה: Through The Never" וב"המקום בתוך היער". הופעתו העוצמתית ממגנטת, והוא מכניס רוח חיים אדירה אל תוך דמותו של קאר; הוא לוהט, הוא מסתורי, הוא מסוכן, ואי אפשר שלא להימשך אליו כילד שנמשך אל האש. כל השחקנים מעבירים נפלא את ההתלהבות המידבקת ומעוררת הקנאה לספרות ולשירה, את דם הנעורים הרותח שצמא למהפכה ולא מהסס להביא אותה בעצמו. אז, בזמנו, באמת הייתה סצנת ספרות; היא הייתה הכול בשביל הכותבים הצעירים, שבאמת היה אכפת להם ממנה, ולא מרשימות רבי המכר או מהעוני שגוזר על עצמו כל אדם שמחליט לפתח קריירה כסופר. ולצד הסיפור המרתק, המתבהר עוד ועוד ככל שהוא מתקדם, ישנו גם המתח המיני העצום בין דיהאן לרדקליף, מתח מחשמל הרבה יותר מזה שבין הנאהבות ב"כחול הוא הצבע החם ביותר" דווקא מפני שהוא כל כך מרומז.

"הרוג את יקיריך" אמנם מגולל עלילה היסטורית מרתקת, אבל הדבר המרשים ביותר בו הוא הצלחתו בלכידת רוח הנעורים הקולנועית בשיא תפארתה: סערה, דם לוהט, מהפכה, מיניות מחשמלת, אפלה ואלימות. כשהדבר מלווה בבימוי נפלא, עריכה מוזיקלית מענגת, תסריט אינטליגנטי וסינמטגורפיה מכשפת, התוצאה יוצאת מגדר הרגיל.

הרוג את יקירייך / Kill Your Darlings, בימוי: ג'ון קרוקידס, ארה"ב 2013, 104 דקות.2 תגובות

  1. הצילום בסרט קצת מעייף. המון שינוי זוויות, העין לא נחה ואותי קצת התיש

כתיבת תגובה