ביקורת סרט: הרימייק של חוזה פדילה ל״רובוקופ״ דווקא מצוין

רובוקופ פוסטר הסרט 2014איזה רימייק מדהים לרובוקופ הקלאסי של פול וורהובן מ1987! הבמאי חוזה פדילה הפתיע לטובה בסרט אקשן עשוי היטב, מותח ומסעיר, וגם בעל אמירה משמעותית.

הסרט, שעוסק בסייבורג, שוטר שחציו אדם-חציו מכונה, ומתרחש בדטרויט של העתיד הקרוב, נפתח דווקא בשידור ישיר מטהראן, הנמצאת תחת שלטון אמריקאי. מי אחראי על הסדר והביטחון? רובוטים יעילים מתוצרת תאגיד אומניקורפ, שמבצעים את העבודה השחורה מבלי לסכן חיי חיילים אמריקאים. אך אבוי, אליה וקוץ בה: הציבור האמריקני אינו מוכן לקבל כוחות שיטור רובוטיים דומים בארה"ב. הוא חושש כי מכונה אינה מסוגלת להרגיש, רחמנא ליצלן, ולהפעיל שיקול דעת. מה יעשה הבעלים של אומניקורפ (מייקל קיטון המעולה) אשר פשוט "מדמם מזומנים" בכל יום שאין באפשרותו למכור רובוטים לאכיפת החוק והסדר לשוק האמריקאי העצום? ובכן, לא איש כמוהו ירים ידיים במהרה. הוא מאתר את המדען הנכון (גארי אולדמן המעולה) שייתן לאמריקה את מה שהיא רוצה – אדם בתוך המכונה, והאדם הזה הוא אדם מרפי, שוטר מצפוני ואיש משפחה למופת (ג'ואל קינמן). מרפי נפצע אנושות במהלך מילוי תפקידו והוא המועמד המושלם להפוך לשוטר העל הדרוש כל כך לאומניקורפ החמדנית, האיש שיוכיח לעם האמריקאי כי העתיד הוא בשיטור רובוטי, וכי מה שמתאים לאיראנים, הנהנים כל כך מסדר, שלווה וביטחון בחסות אמריקה/אומניקורפ מתאים גם בבית.

אך כמובן ששום דבר לא פשוט כל כך: מרפי הוא אמנם שוטר על מושלם, אך מסתבר שגם לו יש רגשות וצריך לטפל בהם ומהר. במקביל מסתבר כי אשתו מסרבת לשבת בשקט ולתת למדענים להפוך את בעלה למכונה צייתנית, ועוד כהנה וכהנה סיבוכים ונפתולי עלילה צפויים למדי אך עשויים היטב ועובדים יפה צצים.

אז מה קיבלנו? אמנם רימייק ללהיט ישן משנות השמונים, אך ממש לא סחורה לעוסה ומשומשת. צוות השחקנים עושה עבודה טובה: אמנם ג'ואל קינמן קצת מאובן (אבל הוא בכל אופן רובוט, לא?), אך מייקל קיטון וגארי אולדמן הוותיקים והמצויינים מרימים כל סרט בו הם משתתפים, ואני חייבת גם לציין לטובה את סמואל ל. ג'קסון בתפקיד מצויין של איש טלוויזיה מנפולטיבי, ציני ותוקפני שדוחף באגרסיביות את האג'נדות התאגידיות תוך כדי האשמת "התקשורת" והפרחת סיסמאות ואיומים מקיוליסטיים. 

בשורה התחתונה: סרט אקשן מעולה, עכשווי, אינטנסיבי ועשוי היטב, שמתאים גם לקהל הרחב שמחפש סרט כיפי ומבדר וגם למי שמחפש אמירה נוספת וחומר למחשבה.

רובוקופ (2014), במאי: חוזה פדילה, משחק: ג'ואל קינמן, אבי קורנשי, מייקל קיטון, גארי אלדמן, סמואל ל. ג'קסון, ארה"ב 2013, 118 דקות. מאמר מאת שירה סובל.כתיבת תגובה