ביקורת סרט: אמא מלווה

70165הבמאית אן פלטשר ("ההצעה", "סטפ אפ", "27 שמלות") מפתיעה בדרמה קומית אנושית ומתוחכמת בכיכובם של ברברה סטרייסנד הוותיקה שלא נס ליחה וסת' רוגן החמוד, שירד לאחרונה לא מעט במשקלו (וטוב שכך). "אימא מלווה" מספר על אנדי, כימאי וממציא כושל למדי, הנוסע ברחבי ארצות הברית במטרה למכור מוצר ניקיון אורגני פרי פיתוחו. במהלך מסעותיו הוא מבקר את אימו האלמנה ג'ויס בניו ג'רזי, ובעקבות גילוי מפתיע הוא מציע לה להצטרף אליו להמשך המסע.

כמו בכל סרט מסעות אמריקאי מוכר, הגיבורים חווים הרפתקאות שונות ומשונות, רבים ומתפייסים, מתנכרים וחוזרים וגם מנצחים בתחרות אכילת סטייק במשקל ארבעה ק"ג. אולם איכות המשחק והתסריט היא שהופכת את "אימא מלווה" ליותר מקומדיית משפחה/מסעות/הרפתקאות שגרתית. סטרייסנד נותנת את כל כולה כאימא היהודייה החכמה אם כי מנג'סת שאוהבת את בנה יותר מכל דבר אחר בעולם; סת' רוגן, אותו הכרנו מקומדיות וולגריות למדי כגון "הדייט שתקע אותי", מפיק מצדו גם הוא משחק צנוע ואיכותי כבן שאוהב אך מאכזב.

זו אינה קומדיה שתפיק מכם שאגות צחוק מטורפות. היא גם אינה פונה לדעתי לקהל צעיר מאוד שימצא אותה איטית ומשעממת למדי. "אימא מלווה" מתאימה לצופים בוגרים יותר שכבר חוו וחווים את המורכבויות והקשיים בקשר בין הורים מבוגרים לילדיהם הבוגרים ויכולים להבין את הניואנסים שבתסריט, שכמעט ואינו חוטא בקיטש. בקיצור, נהניתי, התרגשתי ואף מחיתי דמעה.

אמא מלווה, The Guilt Trip,  תשעים וחמש דקות, ארה"ב 2012. מאמר מאת שירה סובלכתיבת תגובה