ביקורת סרט: ״פומפיי״ חורג מגבולות הז׳אנר

פומפיי פוסטר הסרטתארו לכם מצב בו הגמר הגדול של תוכנית ריאליטי כלשהי אינו איזו משימה הזויה כזאת או אחרת כמו לרוץ עד לקוקוס הקרוב, אלא מאבק שיש לו רק סוף אחד – מוות. בתקופת האימפריה הרומית העתיקה זו הייתה המציאות. מדי שבוע היו מתכנסים אזרחי העיר במקום מרכזי אחד, הקולוסיאום, וצופים בגלדיאטורים נלחמים זה בזה עד מוות. כך התנהלו החיים גם בפומפיי, עד שהתפוצצות הר הגעש וזוב שמה לכך קץ בשנת 79 לספירה.

במרכזו של הסרט עבד שהפך לגלדיאטור הנאלץ לא רק להילחם על מנת להשתחרר משוביו אלא גם להציל את אהובתו תוך כדי גשם של פחם, לבה רותחת וכל שאר התופעות הנלוות לפיצוץ הר געש. המאבק של העבד הוא לא רק נגד האדם אלא גם נגד הטבע, ולעיתים נראה ששני המאבקים הם חסרי סיכוי. עדיין, קשה מאוד לנתק עיניים מהמסך, והזמן עובר במהירות הבזק.

פומפי שייך לז'אנר סרטי האסונות ההיסטוריים, בדומה לטיטאניק ורבים אחרים. אך אל תטעו: אין מדובר בסיפור אהבה מטורף נגד כל הסיכויים אלא בסרט אקשן עם נופך היסטורי. זה שובר קופות אמריקאי טיפוסי ולא סרט מופת, אך הוא מצליח לתאר בצורה מעניינת תקופה מרתקת בהיסטוריה האנושית. כמובן, מדובר גם באסון טבע אשר מזמן לדמויות השונות הרבה מאוד אקשן שבא לידי ביטוי בקפיצות, מרדפים, מאבקים ומכות. השריפה, הלבה הלוהטת וכל שאר התופעות הנלוות להתפוצצות מסיבית של הר געש מרהיבות, ובגרסת תלת המימד ניתן לחוש ממש בכל שלב ושלב של התפוצצות ההר (והרי סרט אסונות קלאסי כמו פומפיי חייבים לראות בתלת מימד). הסיפור אומנם נדוש במקצת, אך הביצוע של השחקנים (ביניהם קיפר סאת'לנדר המוכר מהסדרה "24" וקיט הרינגטון המוכר כג'ון סנאו מסדרת המופת "משחקי הכס")  לצד עבודת בימוי מעולה (פול אנדרסון, במאי אסונות הוליוודי מהולל) מחפה על כך.

בשורה התחתונה: סרט אסונות היסטורי אשר מצליח לחרוג מגבולות הז'אנר ולרתק את הקהל. בנוסף לאפקטים ואקשן חסר מעצורים נחשף הקהל גם לחייהם של אנשי פומפיי בתקופת רומא העתיקה ואף לסיפור אהבה, כמתבקש על פי חוקי הז'אנר. מומלץ מאוד לצפייה.

פומפיי / Pompeii, בימוי: פול ו. ס. אנדרסון, ארה"ב 2013, 105 דקות. מאמר מאת ויולט.כתיבת תגובה