ביקורת סרט: למה גם אתם (ובעיקר אתן) תהנו מ״300: עליית האימפריה״

300 עליית האימפריה פוסטר הסרטאהבנו את 300? כן! רצינו עוד? כן! קיבלנו עוד? כן, כן, כן!

גילוי נאות, אהבתי מאוד את 300. הוא היה סרט אקשן מבוסס קומיקס עשוי לעילא, כיפי, מרתק ומלא בגברים יפים בתחתונים (מה לעשות, בחורה שטחית). מסתבר שאני לא היחידה, ולדרישת הקהל קיבלנו את סרט ההמשך המיוחל כל כך "300: עליית האימפריה". האירועים בסרט זה אמנם קורים ברובם לאחר אירועי 300 הראשון, אך יש בו גם פלאשבקים לעבר וגם אירועים המתרחשים במקביל לעלילת 300 המקורי.

אז מה נשתנה? במקום ליאונידס מלך ספרטה החטוב (ג'רארד באטלר) אנו מקבלים בתפקיד הראשי את סאליבן סטייפלטון כתמיסטוקלס, מנהיג אתונה. תמיסטוקלס תכול העיניים (כמו כל היוונים, לא?) מנסה לאחד את ערי המדינה של יוון סביבו בכדי להילחם בפרסים, אשר בראשם עומדים כסרכסס (רודריגו סנטורו) הזכור לטוב מ300 וארטמיסיה (אווה גרין המדהימה), מצביאה יווניה לשעבר אשר עקב טראומת ילדות הצטרפה לפרסים ומנהיגה את צבאם באכזריות ובנחישות ראויים לציון. גם לינה האדי, המגלמת את גורגו, מלכת ספרטה העשוייה ללא חת, ממשיכה  מהסרט הקודם, וטוב שכך.

אז במה שונים האתונאים מהספרטנים? קודם כל, הם לובשים גלימות כחולות במקום אדומות. כמו כן, בניגוד לספרטנים אשר לבשו תחתוני עור בלבד, האתונאים לובשים חצאיות קצרות ומחמיאות. מסתבר שבשתי הערים, כמו גם בשאר ערי יוון, חיו בעיקר לוחמים בהירים וכחולי עיניים, שהקפידו לא לפספס אף תור במכון להסרת שיער, והתוצאות ניכרות לעין.

כמו כן, לוחמי אתונה נלחמים בעיקר בים ולכן אנו זוכים לסצנות לחימה ימית מרהיבות ומשובבות נפש. אמנם הכול מעוצב בידי מחשב, אך כך נשמרת האווירה הקומיקסית המקורית של הסרט הראשון הנאמנה לרומן הקומיקס עליו מבוססים הסרטים. לא נראה לי שמישהו בא לסרט מתוך ציפייה לנאמנות היסטורית אלא לאפקטים מרהיבים, אקשן טוב ולהרבה דם, אש ותמרות עשן (וגם כמה איברים כרותים), ואכן הסרט בהחלט מספק את הסחורה.

גם מקומם של נאומים פטריוטיים ובנאליים בשבח החירות לא נפקד. הצופה האמריקני הממוצע יכול להרגיש בנוח מול אויב פרסי שמזכיר מאוד אויב איראני-מוסלמי עכשווי, כולל אפילו שימוש בנפט לצורכי מלחמה! כמה מרושע מצידם! יש שיגידו שהתסריט אינו מדוייק היסטורית (דה!) והוא למעשה סרט תעמולה אמריקאי מיליטריסטי ואנטי איראני. לדעתי לא צריך לקחת את הסרט יותר מדי ברצינות אלא להיסחף עם החוויה הקולנועית ולצפות בו בהנאה מרובה עם כמה חברים, פופקורן וקולה.

בשורה התחתונה: היה כיף. מוי כיף.

300 – עליית האימפריה / 300 – Rise of an Empire, במאי: נועם מורו, שחקנים: שחקנים: סאליבן סטייפלטון, רודריגו סנטורו, אווה גרין, לינה האדי, ארה"ב 2014, 102 דקות. מאמר מאת שירה סובל.כתיבת תגובה