ביקורת סרט: ״איש המסילה״ מפתיע ובלתי צפוי

איש המסילה פוסטר הסר"איש המסילה" הוא סרט מבלבל, אשר מוביל את הצופה בדרכים לא צפויות. בתחילתו אנו מכירים את אריק לומקס (קולין פירת' המעולה): איש בודד, לא צעיר, חובב רכבות, אשר פוגש באופן מקרי, במהלך נסיעה ברכבת, אישה זרה (ניקול קידמן בתפקיד חלש ולא אופייני). הסיפור, אשר מתחיל כדרמה עדינה על אהבה מאוחרת, מקבל תפנית חדה ומאוד לא צפויה בליל הכלולות של הזוג הלא צעיר. מסתבר שגיבורנו סובל מהתקפי חרדה קשים ומסיוטים עקב טראומות אותן חווה כקצין בריטי צעיר בשבי היפני יותר משלושים שנה קודם לכן.

בשלב זה אנו מצפים לסרט על התמודדות של אדם ושל זוג עם תסמונת פוסט טראומטית, עם סודות מן העבר ועם קשר השתיקה של החיילים הוותיקים לגבי אותם דברים נוראיים שהם חוו בעברם ומעולם לא דיברו עליהם. אך לפתע הסרט שוב משנה כיוון: חברו הטוב של לומקס עוד מימי שירותו הצבאי והשבי, פינלי, בגילומו של סטלן סקרסגרד המצויין (כן, כן! אביו של אלכסנדר סקרסגרד עוצר הנשימה, הלוא הוא אריק נורת'מן מ"דם אמיתי"), מגלה כי אחד השובים והמענים שלהם עדיין בחיים והוא אף מדריך תיירים באותו מקום בו הם סבלו כל כך, "מסילת המוות" בבורמה, אשר נסללה על גבם ובמחיר חייהם של עשרות ומאות אלפי שבויי מלחמה ועובדי כפייה. החבר הטוב, שגם הוא חי מחדש את המלחמה באופן יום יומי, שואף לסגור את המעגל ולגאול את כבודם האבוד של השבויים, ומאיץ בחברו לשוב למקום הפשע ולנקום במענם.

מרגע זה הסרט מוביל אותנו לצפות לעלילה של עימות בין שובה לשבוי ולסיפור נקמה, אך שוב התסריטאי מתעתע בנו ובקלישאות ההוליוודיות עליהן גדלנו ולוקח אותנו לכיוון אחר ובלתי צפוי עליו לא ארחיב מחשש לספוילרים. כפי שניתן להבין, אפוא, "איש המסילה" הוא בהחלט לא סרט שנענה לתבניות. זהו סרט אנושי, מיוחד ולא קל, המטפל במספר נושאים מורכבים כגון זיכרון, טראומה, גבריות, כבוד, נקמה וקשר בין בני זוג, ועושה זאת באופן מורכב ומתוחכם. הסרט נע בין ההווה לעבר ומשובץ בסצנות מאוד לא קלות של עינויים ושל שבי. אך צוות השחקנים הנהדר, הבימוי המאופק והתסריט המורכב בהחלט הופכים אותו לחוויה מרתקת וראויה לצפייה. זהו בעיקר סרט של שחקנים, ולדעתי קולין פירת' התבגר באופן מקסים והוא מוכיח כי הוא שחקן מן השורה הראשונה. למרות אורכו המכובד לא השתעממתי לרגע וזהו לדעתי מדד מצויין לאיכות ולרמת העניין שהוא מספק.

הסרט מבוסס על ספרו של אריק לומקס, המספר את סיפורו הפרטי. אני באופן אישי לא אוהבת סרטים המבוססים על סיפור אמיתי, אך במקרה הנ"ל חוששני שהמציאות עולה על כל דימיון, ואילולי הסרט היה מבוסס על תסריט מהחיים לא הייתי מאמינה שארועים כגון אלו היו יכולים להתרחש במציאות.

בשורה התחתונה: מומלץ לכל מי שמוכן לחוויה שונה ולהתמודדות עם דרמה אנושית שאיננה מובנת מאליה.

איש המסילה / The Railway Man, בימוי: ג'ונתן טפליצקי, ארה"ב 2013, 116 דקות. מאמר מאת שירה סובל.כתיבת תגובה