ביקורת סרט: ״העבר״, סרטו של אסגר פרהאדי (״פרידה״)

5607-PAST poster_2.indd"העבר" הוא מהדרמות המשפחתיות שסוחטות אותך עד טיפת האנרגיות האחרונה, לטוב ולרע. אסגר פרהאדי, שזכה לתהילה בזכות סרטו הקודם "פרידה", מעביר את מקום ההתרחשות לפריז, ובהתאם, השפה משתנה לצרפתית. גם כאן הגיבורים ברובם ערביים, אך הפעם אין לזה משמעות; באותה מידה היו יכולים להיות נוצרים, או יהודים, לצורך העניין. אבל זה בסדר, בין הדמויות יש מספיק בעיות וקונפליקטים להיאבק בהם.

אחמד (עלי מוסטפא) מגיע לפריז כדי לחתום על חוזה הגירושים מאשתו מרי (ברניז בז'ו, הזכורה מ"הארטיסט" ושזכתה בפרס השחקנית הטובה ביותר בפסטיבל קאן על משחקה ב"העבר"). מרי אוספת אותו משדה התעופה, אך במקום לשכן אותו במלון כבקשתו, מתעקשת שישהה בינתיים בביתה. כשהוא מגיע אחמד מופתע לגלות שבתו הבכורה לוסי (פולין בורלה המצוינת) איננה שם, למרות שבתו הקטנה יותר דווקא כן שם ומזהה אותו; אבל ההפתעה הגדולה היא שבמקומה נמצא ילד קטן וחמוד שהוא אינו מזהה. מדובר, כמובן, בבנו של זוגה הנוכחי של אשתו (לשעבר בקרוב), סמיר (טאהר רחים), אשר גר יחד איתה. הספקתם להתבלבל בין הדמויות? יש לקוות שלא, מכיוון שישנן עוד כמה שעומדות בתור להיכנס אל תוך הפקעת הסבוכה שרוקם פרהאדי.

"העבר" הוא סרט עשוי היטב: מבוים מעולה, כתוב טוב ומשוחק להפליא. צוות השחקנים מתמודד יפה עם המשימה של הופעה שלמה שכולה כעס וכאב בדרגות שונות, העלילה קצבית ולמעט יוצאי דופן מעטים (למשל הסצנה המתרחשת במכונית) הבימוי ממצה את מירב הפוטנציאל מכל סצנה. הדבר שעושה את הסרט הוא האופן שבו הוא מתפתל במהלכו, כשכל גילוי חדש שנמסר לצופה משנה את זווית המבט שלו על האירועים ועל הדמויות ואת הבנתו אותם – עד הגילוי הבא, כמובן.

עם זאת, יש בו משהו קצת מצודד: למרות כל מעלותיו, זה סרט שקשה להמליץ עליו לאנשים. אם זה עדיין לא הודגש, לא מדובר בטלנובלה, אלא בדרמה ספוגת מתחים שנמתחת על פני 130 דקות שהיה עדיף לו היו מקוצרות בכעשרים מתוכן. זה סרט קשה שאמנם מגיע למיצוי בסצנה האחרונה, אבל הוא לא בהכרח נשאר איתי לאחר מכן עוד הרבה זמן ולא בלט על רקע שאר הסרטים מהז'אנר שראיתי. אם אתם חפצים בדרמה כבדה ואיכותית, זה הסרט בשבילכם; אבל כך או כך, קחו בחשבון שאחרי הצפייה תרגישו רצון חזק לפרוש למיטה.

העבר / Le passe, בימוי: אסגר פרהאדי, תסריט: עבדלעטיף קאשיש וגהליה להקרו, צרפת 2013, 130 דקות.כתיבת תגובה