ביקורת סרט: האם ״אוגי והמקקים״ שורד את מבחן הזמן?

אוגי והמקקים פוסטר הסרטאני זוכר את "אוגי והמקקים" מימי החופש הגדול השמשיים של הילדות המוקדמת בהם נרקבנו בבית מול הטלוויזיה. (הטלוויזיה היא עולם תרבותי עבור ילדים בדיוק כפי שהיא עולם תרבותי עבור המבוגרים, ואפילו יותר.) איך נאמר בעדינות, זו לא הייתה התוכנית האינטליגנטית ביותר על המסך. מדובר בתוכנית אנימציה פשוטה מז'אנר הרודף-נרדף, בדיוק כמו טום וג'רי, סילבסטר וטוויטי ורוד-ראנר וויל אי קויוטי. אוגי הוא חתול צרפתי (די מכוער ובצבע כחול, אבל זה לא חשוב), ובהתחשב בשילוב של שתי התכונות האלה אין ברירה אלא שיהיה עצלן ונהנתן. אלא שאת שלוותו מפרים שלושה מקקים בשם ג'ואי, די די ומארקי (הרמונז, מישהו?), שמציקים לו בכל הזדמנות אפשרית. למרות טמטומה של התוכנית הצרפתית, היה מדובר במשהו שציפית לו כשזפזפת באצבעותיך הקטנות והשמנמנות אל ערוץ הילדים, והיא אפילו הייתה די מצחיקה (ולא היפראקטיבית כמו סדרות מודרניות דוגמת "פיניאס ופרב"). חוץ מזה, דבר אחד נחמד שהיה בה הוא שהסוף לא היה בהכרח צפוי: לעתים אוגי ניצח, לעתים המקקים ניצחו, ושתי הקבוצות חטפו הרבה כאפות בדרך.

אז עכשיו סרט באורך מלא. יופידידו? כל הדמויות המוכרות מככבות בשלושת החלקים של הסרט באותן המשבצות הקבועות, אלא שכל חלק מתרחש בתקופה היסטורית שונה: העידן הפרה-היסטורי, ימי הביניים ואנגליה הויקטוריאנית (עם חצי דקה שמתרחשת בעתיד סטייל "מלחמת הכוכבים"). את העלילה אין צורך להסביר, רק נרגיע שהיא קצת יותר מתוחכמת מאוגי-רוצה-לצפות-בטלוויזיה-והמקקים-מפריעים-לו. אבל לא יותר מדי.

האם זה עובד? כמבוגרים, או בעצם כפשוט לא-ילדים, בפירוש לא. אל האנימציה מתרגלים אחרי כמה דקות ואפילו לומדים לחבב אותה, והרעיון של מעבר בין תקופות זמן שונות חביב לחלוטין, אבל זה פשוט לא מצחיק. ובהתחשב בכך שזה לא אמור להיות חכם ושאין שם שום דיבורים, מצחיק זו התכונה היחידה שתביא צופים לסרט. אוגי והמקקים מתגלים פתאום כרדודים לחלוטין, ונטולי החן שיש ל"טום וג'רי" בכל גיל, למשל. יותר מזה אין הרבה מה לכתוב על הסרט הזה. הוא אמנם פונה אל נישה מאוד צחיחה בקולנוע – סרטים לבני 0-6 – ובשבילה הוא מומלץ, אבל אין מה לטרוח לצפות בו אם אתם לא בטווח הגילאים הזה, גם לא בשביל הנוסטלגיה.

אוגי והמקקים – הסרט / Oggy et les Cafards, Le Film, בימוי: אוליבר ז'אן מארי, צרפת 2013, 85 דקות.כתיבת תגובה