ביקורת סרט: ״מפוצלים״ הוא האח הטיפש של ״משחקי הרעב״

מפוצלים פוסטר הסרט divergentסדרת נוער חדשה הגיעה לקולנוע! אני בטוח שאתם נמסים עכשיו מהתרגשות. או שלא. הז'אנר הזה של "משחקי הרעב" ודומיו, שהחליף את "דמדומים" ודומיו, כבר מתחיל להימאס. באנגלית YA כבר מזמן לא מסמן Young Adult אלא Yet Another. ובכל זאת, הוא עדיין מביא קוראים לחנויות הספרים וצופים לקולנוע, אז מי אני שאכריז על הסוס כגמור?

העולם של "מפוצלים" – או לפחות שיקגו המגודרת של העולם הזה – מחולק לחמישה פלגים: כנות, אוריינות, ידידות, אומץ לב והקרבה עצמית. כל אדם נולד לפלג כלשהו וגדל שם עם משפחתו, עד שהוא מגיע לגיל 16 ורשאי לבחור האם להישאר בפלג שלו או לעבור לפלג אחר. מדובר בבחירה מכרעת: ססמת הממשל היא "פלג קודם לדם", ואת המשפחה שלך אתה כבר בקושי תראה. ביאטריס שייכת לפלג הקרבה עצמית, ובמבחן ההתאמה שנערך לה לפני טקס הבחירה כדי לסייע לה בהתלבטותה היא מקבלת תוצאה חריגה ונדירה – "מפוצלת": שמתאימה לא רק לפלג אחד אלא לכמה, במקרה שלה להקרבה עצמית, לאומץ לב ולאוריינות. ביאטריס בוחרת ללכת לאומץ לב: החבר'ה ההיפראקטיביים והמטורפים שמתניידים ממקום למקום בריצה או בקפיצה מרכבות נוסעות ונראים מחויכים תמיד. אולם ה"מפוצלים" ניצודים על ידי הממשלה מפני שהם מאיימים עליה, וגם ביאטריס לא תחמוק מצרות.

"מפוצלים" זכור לי כספר מקומם, והצפייה בסרט הזכירה לי למה. חלק נכבד מדי ממנו מתבזבז על תהליך הכשרתה ב"אומץ לב", שהוא מיליטריסטי במקרה הטוב ואלים ואכזרי במקרה הרע – מהיאבקות עד ההתעלפות הראשונה, דרך קפיצה אל הלא נודע ועד סכנת מוות ממשית בכל רגע נתון. כל אלה גרמו ללא מעט אנשים בקהל לצקצק במיאוס ולמלמל "איזה שטויות", אלא שנראה שמבחינת חברי אומץ לב זה סבבה לגמרי. וזה מעצבן. מאוד. מה ילדים שצופים בזה מבינים, שאומץ לב הוא לעשות קעקועי ענק, להתאכזר לאחרים או לקחת סיכונים לא שפויים?

בנוסף, סדרות הנוער האלה גם ככה אלימות, ולמרות ש"מפוצלים" לא אלים קונפטואלית כמו "משחקי הרעב", יש בו הרבה מאוד אלימות גם ככה. בסרט היא אמנם מוצגת, אבל היא מותנה, כנראה כי המפיקים הרגישו שהסרט אלים מספיק. נעלם, למשל, רגע בתחילת הסרט בו לפני שטריס צריכה לקפוץ מרכבת דוהרת אל גג בניין מרוחק, נערה אחרת מנסה לקפוץ – וצונחת אל מותה, בלי שלאף אחד יהיה אכפת או שתוזכר בהמשך הסיפור. בסצנה אחרת נער עוקר לנער אחר את העין בעזרת כפית בזמן שהוא ישן, סתם ככה, כדי לצמצם את התחרות על הקבלה ל"אומץ לב". אה, זה עוד דבר שצריך לציין: "אומץ לב" לא מקבלים אליהם את כל מי שבוחר אותם, מסתבר, אלא לוקחים את הטובים ביותר, ואת השאר, שלא הותראו על כך מראש, זורקים להיות "חסרי פלג": הומלסים שחיים חסרי כול בשולי החברה (ממש מילולית) ושאף אחד לא נמצא אתם במגע.

DIVERGENT

מתוך הסרט

הסרט ממשיך וממשיך בתהליך האימונים של טריס, ואתם כבר מזהים שאמורה לבוא כאן מתישהו התקוממות, אבל היא לא מגיעה. בנקודה הזו כדאי לציין שאם אני הייתי מהנדס את העלילה, הייתי כותב אותה כך שטריס תראה איך חסרי הפלג חיים, תפרוש מ"אומץ לב" כדי להצטרף אליהם ותנהיג מרד מתוכם. אלא שזה לא המקרה. טריס מוצאת חן בעיני מדריך הכיתה שלה, פור, ודי מהר מזהה שזה בגלל שגם הוא מפוצל. כשפלג אוריינות מנסה להשתלט על הממשלה ולהדיח מניהולה את הקרבה עצמית, ציד המפוצלים צובר תאוצה והשניים נאלצים לברוח על חייהם. או משהו. הנקודה הזאת לא הכי ברורה.

וזה רק הפרט הכי בולט בחסרונו בעלילה של הסדרה, המחוררת כמו רשת דייגים. מה זו המלחמה הזו שהייתה לפני מאה שנים והובילה לייסוד שיטת הפלגים? איך לא עולים על עובדת היותו של פור מפוצל אם יש לו על הגב קעקוע ענק שצועק את זה? למה, אם עברת פלג, לבקר את אחיך זה בסדר אבל לראות את הוריך זה אסור? ולמה המפוצלים כל כך מאיימים על החברה אם הם בחרו בסופו של דבר פלג אחד להשתייך אליו? על כל השאלות האלה לא תקבלו תשובות. והסיבה לכך לא נעוצה בתהליך העיבוד – הסרט עושה כל מה שהוא יכול עם הספר, באמת. היא נעוצה בסיפור עצמו. "מפוצלים" היא פשוט סדרה פחות טובה, שנכתבה על ידי סופרת פחות טובה, והקונספט שלה שטחי ופשטני מהיסוד. מה זו השטות הזו של שיטת הפלגים, ואיך אפשר לצפות מאנשים להיות בעלי תכונה אחת בלבד? זה נונסנס אפילו בכל קנה מידה מד"בי.

והחלק היותר מעצבן: המרידה, שכמובן צריכה לבוא, לא מנומקת, אבל מה שבטוח זה שהיא לא מגיעה ממקום אידיאולוגי במיוחד. טריס עובדת מושלם במכונה שהיא חלק ממנה, ולכן לא הגיוני שהיא פתאום מתקוממת נגדה. לא מפריעה לה שיטת החלוקה לפלגים, וכמו כולם, מסע ההתאכזרות של שלב ההכשרה ב"אומץ לב" נראה לה לגיטימי – וגם לסופרת, שכן הוא לא מוצג כבעייתי בשום שלב. וגם כשכבר מנסים לקום נגד שיטת הפלגים, זה לא מספק את הצופה. לא אכפת לו. זה לא מאבק שבא מהלב, זה מאבק שבא רק כי מאיימים עליך ספציפית, והאיום הזה אפילו לא מספיק ברור.

הצלה אחת, תודה לאל, מגיעה מהשחקנית הראשית, שמחזיקה בעצם את כל הסדרה על כתפיה. שיילין וודלי (אותה תראו גם ב"אשמת הכוכבים" בקרוב) חמודה מאוד, ועושה את המיטב ממה שנותנים לה. בנוגע לשאר השחקנים, חלקם מנסים וחלקם סתם נותנים משחק מוגזם של סדרת פנטזיה לנוער, אבל ראוי לציין שמישהו ליהק לפה את קייט וינסלט לתפקיד הרעה – מצד אחד הוא עלה פה על משהו, אבל מצד שני הוא בזבז את הכשרון שלה באופן מופגן. אבל היי, לפחות כאן הרוע שלה משכנע יותר מב"נער קריאה".

לזכותו של הסרט ייאמר שהבימוי שלו טוב מאוד (במיוחד סצנות ההדמיה), שלמרות שלוקח לו זמן להתקדם הוא מרגיש קצבי ואקשני, ושהפסקול שלו יוצא מגדר הרגיל. הוא אמנם לוקח את עצמו ברצינות קצת רבה מדי – יש רק שלוש סצנות מצחיקות (במכוון) לאורך יותר משעתיים הקרנה, ספרתי – אבל הוא לא משעמם ולא מרדים. חוץ מזה, יש גם כמה רגעים מצחיקים שלא במכוון – למשל, טריס בוגרת מספיק לקבל החלטה שתשנה את חייה לתמיד ללא יכולת להתחרט (מה באמת הקטע של האיסור לחזור בך מבחירתך אחרי כמה זמן?), אבל לא רוצה ללכת "מהר מדי" עם פור (ברור שנרקם ביניהם רומן בשלב כלשהו, מה חשבתם), שזה אומר רחוק יותר מלנשק אותו. בהתחשב בגיל שלה ובחברת "אומץ לב" זו גם ממש בחירה הגיוניות. שלא לדבר על זה שאין לה תרומה לעלילה, כי היא כבר מזמן איבדה את התמימות שלה, ובסוף הסרט כבר מסוגלת לירות באנשים בלי למצמץ.

בשורה התחתונה, מדובר בסרט גרוע הרבה פחות מהמצופה; הוא אפילו זכאי לתואר "חביב", וללא ספק יספק את מעריצי הסדרה. הבעיה היא שיש בו לא מעט קטעים מקוממים, שהוא אלים – גם הטובים וגם הרעים נאלצים להיות אלימים ואכזריים – וכמובן, שהוא פשוט פשטני ופושטי מבסיסו. כסרט הוא עשוי טוב, הבעיה היא בתוכן. רק אם אתם ממש רעבים ולא יכולים לחכות לסרט הבא של "משחקי הרעב".

מפוצלים / Divergent, במאי: ניל בורגר, מבוסס על ספרה של ורוניקה רות', שחקנים: שיילין וודלי, תיאו ג'יימס, אשלי ג'אד, ג'יי קורטני, ריי סטיבנסון, זואי קרביץ, קייט וינסלט, ארה"ב 2014, 140 דקות. // דור בביוף 7 תגובות

 1. * wrote:

  אתה פשוט מטומטם !בחיים לא ראיתי ביקורת אחת טובה על סרט או ספר. מי אתה בכלל שתגיד שהיא לא סוםרת טובה ושהשחקנים גרועים??? מדובר פה בסרט גדול מהזמן האחרון ששבר קופות וסחף אחריו מיליוני מעריצים. הספר ללא ספק יותר טוב מהסרט אבל בסרט ניתן לראות את הסצנות ולהרגיש את המתח טוב יותר.
  אני אוהבת משחקי הרעב ואוהבת מפוצלים ומורדים ואין קשר ביניהם ולא צריך להשוות!
  חוץ מזה, אולי כדאי שתבדוק עם עצמך קצת על רמת המשכל שלך שאתה לא מבין את העלילה והסיפור. תודה.

 2. דבר ראשון, אני חושבת שעם כבר אתם משווים את זה למשחקי הרעב אז אל תתלוננו על שהספר והסרט הזה אלים, כאילו משחקי הרעב לא פחות אלים מזה.אולי אתה חושב שזה ספר וסרט אחד הנוראיים אבל עובדה שהוא סחף איתו מיליון מעריצים שאוהבים את הכתיבה העלילה והדמויות אז מי אתה שתחליט שזה ספר לא טוב?! גם השחקנים נתנו את כול מה שהם יכלו ואין לך שום סיבה לומר שהם גורעים ולא טובים -כאילו שתאה יכול לשחק יותר טוב.אולי משחקי הרעב זה ספר טוב אלב אין שום סיבה להשוות אותו למפוצלים!
  לכול מעריצי מפוצלים האהובים:
  נכון זה ספר עם הרבה אלימות אבל זה אחד הספרים הכי טובים שקראתי- סצנות מהממות והרגעים הקטנים והמדהימים שפור וטריס לאט לאט מתאהבים. זו סדרת ספרים מדהימה ומעניינת עם עלילה אחת הטובות שראיתי. על תקשיבו לגבי כול ההשוואות עם משחקי הרעב משום שעם אתם אוהבים את הספר תאהוב אותו ועל תשימו לב למה שכולם אומרים.
  ולמי שכתב את הביקרות:
  הביקורת שלך מוזגמת ברמה ויכול להיות שלא אהבת אבל זה ממש לא סיבה לדבר ככה.

 3. עומר wrote:

  מה הקטע של כל מבקרי הסרטים לחשוב שכל סרט לבני נוער הוא חיקוי זול של משחקי הרעב,
  מי אמר שמשחקי הרעב זה סרט טוב?! (לא הסדרת ספרים) ואם כבר אתם הולכים ומבקרים איזה שהוא סרט תשוו אותו מקסימום לספר שלו אתם צריכים להתייחס אל כל סרט בפניי עצמו ולא כאילו באים ומנסים להשוות אותו למשחקי הרעב
  תודה!

  • מערכת האתר wrote:

   הי עומר 🙂
   אני דווקא חושב שאי אפשר לנתק יצירה מההקשר שלה, ושלהפך – זו עבודתו של המבקר, להסתכל על היצירה במבט רחב ומקיף ככל האפשר כדי לא לפספס אף אספקט שלה.
   דור

 4. כמה דברים:
  מפוצלים זה סדרה לא ספר בודד והכל מתבהר בהמשך
  אי אפשר לשפוט סידרה על פי ספר אחד
  ופור לא מפוצל תקרא את כל הסדרה

 5. שם wrote:

  "העתקה בוטה למדי של "משחקי הרעב", כמובן, אבל האמת היא שהעלילה של הסרט הזה כל כך מטומטמת שזה כמעט מבדר. היא מחוררת כמו רשת דייגים, מן הסתם, אבל סובלת מטפשת יסודית ועמוקה: לשם הדגמה – בעולם של "מפוצלים" אם אתה גם חכם וגם חברותי, אתה מהווה סכנה בסדר גודל מדיני. האולפנים ממש ניסו את הטוב ביותר שלהם כדי לעשות סרט טוב, אבל לאילו תוצאות כבר אפשר להגיע כשעובדים עם חומר גלם כמו זה." ממש הגזמתם כאן!
  מכורים למשחקי הרעב? סבבה אבל תפסיקו עם הביקורות המתומטמות שלכם!

 6. מה זאת אומרת "מפוצלים" היא פשוט סדרה פחות טובה, שנכתבה על ידי סופרת פחות טובה? למה מי אתם שתשפטו אם הספר טוב או לא? ומה זה הטמטום הזה "בשורה התחתונה,מדובר בסרט גרוע הרבה פחות מהמצופה"? שלא נתחיל לבקר על משחקיי הרעב! את הביקורות שלכם תשאירו לעצמכם או עמוק עמוק במגירה,נעולות על מפתח.
  על טעם וריח אין להתווכח,לא מרוצים מהסרט? בעיה שלכם,יש הרבה מאוד שכן אוהבים את הסרט ולא מתחברים עם משחקיי הרעב,אבל הם לא יתחילו לבקר עליו בצורה מוגזמת כמו שאתם עשיתם.

כתיבת תגובה