ביקורת סרט: ״החבובות – מבוקשות״ מודע לעצמו

החבובות מבוקשות"החבובות: מבוקשות" ממשיך בדיוק מהנקודה בה עצר קודמו, לפני שלוש שנים – ממש באותה השנייה – ושניות בודדות לאחר לאחר מכן כבר פוצח בשיר הראשון ושולף את הנשק הראשון שלו: המודעות העצמית. החבובות מודעות לכך שמדובר בסרט המשך, שהוא רק תוצר תעשייתי שנועד לעשות כסף ושהוא לא יהיה מוצלח כמו הראשון. נכון, יהיה תמים לומר שהקודם נעשה אך ורק מתוך סיבות נוסטלגיות ומתוך אהבה לתוכנית הטלוויזיה הותיקה והרצון להכיר אותה לילדי הדור החדש, אבל הוא באמת היה סרט נהדר – אווירה שמחה, שירים טובים ומלאי בלתי נדלה של בדיחות קורעות. למעשה, הוא היה כל כך מצחיק שעד עכשיו אני זוכר בדיחות ממנו, והוא עדיין מהנה בכל צפייה כמו בפעם הראשונה.

מייד לאחר מכן נשלף הנשק השני – טונות על טונות של הופעות אורח. לכל תפקיד של דמות שאומרת משפט אחד  ("אדוני, הנה הדואר שלך!") ואז נעלמת ולא חוזרת להופיע אפילו כניצבת בהמשך הסרט לוהק סלב זה או אחר. מצמצתם – פספסתם. בין היתר, תמצאו כאן את ליידי גאגא, טוני בנט, קלואי גרייס מורץ, זאק גאליפנאקיס, אשר, ואפילו כוכבים קטנים יותר כמו רוס לינץ' ("אוסטין ואלי"), בשביל הילדים. עדיף לא לחשוב מה עבר על צוות ההפקה כדי להרים את הדבר הזה.

העלילה, אם תהיתם, היא לא אחד מהנשקים. למרות שהיא מבוצעת כהלכה, "מקורית" היא לא המילה המתאימה כדי לתאר אותה: אמרגן בריטי העונה לשם המשפחה "בדגאי" (ריקי ג'רוויס) מפתה את החבובות לצאת לסיבוב הופעות אירופאי, אותו ינהל יחד עם קרמיט. אלא שקרמיט מוחלף בקונסטנטין, הפושע המסוכן ביותר בעולם, שנראה בדיוק כמו קרמיט – אבל עם שומה. קרמיט נתפס ונשלח אל הגולאג הרוסי (מה?) לאחר שטועים לזהות אותו כקונסטנטין, בעוד האחרון ובדגאי מנצלים את החבובות כסיפור כיסוי לפשע ענק שהם מתכננים.

לצד הקטע של שבירת הקיר הרביעי, חלק מההומור של החבובות הוא בהגזמות מופרעות עד קומדיה. למשל, המבטא הרוסי של טינה פיי כשומרת הראשית בגולאג, שהוא מגוחך עד נפלאות; או הדמות הקורעת של טיי בארל בתפקיד סוכן אינטרפול צרפתי, פארודיה על הפקידים האירופאים בעלי הראש הקטן. הסרט דואג לירות בדיחות נונסטופ, ולמרות שזה יוצר אווירה כיפית ומטורפת כראוי לקומדיה מהסוג הזה, זה גם מתבטא מן הסתם בבדיחות טובות יותר ופחות. עם זאת, העובדות בשטח היא שהצפייה לא משעממת ושתצחקו בקול רם לא מעט פעמים במהלך הצפייה – והסרט הרי לא מתיימר ליותר מזה.

בשורה התחתונה: פחות טוב מהסרט הראשון ולא הכי מותאם לקהל של ילדים, אבל עדיין מוצלח כקומדיה קלילה ומצחיקה.

החבובות – מבוקשות / The Muppets Most Wanted, במאי: ג'יימס בובין, ארה"ב 2014, 107 דקות. 

 כתיבת תגובה