ביקורת סרט: ״קפטן אמריקה – חייל החורף״ מומלץ גם לעייפי הז׳אנר

קפטן אמריקה חייל החורף פוסטר הסרטאני אהיה גלוי: קצת נמאס לי מסרטי הקומיקס. קצת נמאס לי שכל גיבורי העל המצוירים עוברים הסבה מקצועית למציאות ומככבים על המסך הגדול. קצת נמאס לי מהעלילות הדי מופרכות שממציאים להם. אבל בעיקר נמאס לי מזה שיש כל כך הרבה סרטים עליהם. אקס-מן, באטמן, סופרמן, והמעצבנים מכולם – חבורת הנוקמים. סרטי גיבורי העל נמצאים בכל מקום, והם מכונות כסף משומנות היטב.

לכן בכל פעם שיוצא סרט גיבורי על חדש, אני צופה בו בספקנות. אני בעיקר שואל את עצמי – מה הוא הולך לחדש לי? מה שונה בינו לבין שאר סרטי גיבורי העל? כי בואו נודה באמת – כמעט כל הסרטים מהז'אנר הזה שעלו בשנים האחרונות דומים בצורה כזו או אחרת.

בדיוק עם הספקנות הזו הלכתי לראות את הסרט החדש בסדרת קפטן אמריקה, ״קפטן אמריקה: חייל החורף״ – ולשמחתי הופתעתי לטובה. ״חייל החורף״ מהווה המשך ל״קפטן אמריקה״ שהכיר לנו ב2011 בפעם הראשונה את כריס אוונס (הנהדר) בתור קפטן אמריקה.

למי שלא מכיר, או למי שפספס את הסרט הקודם, קפטן אמריקה הוא בעצם בחור בשם סטיב רוג׳רס. בזמן מלחמת העולם השנייה, סטיב נבחר להשתתף במחקר סודי של צבא ארה״ב במטרה ליצור חייל-על למלחמה. לאחר שהוזרק לגופו נסיוב מיוחד, סטיב הפך להיות חייל החלומות של צבא ארה״ב, עם כושר גופני מעולה ויכולות מדהימות בקרב.

ראוי לציין שקפטן אמריקה גם הופיע בשובר הקופות ״הנוקמים״, שם התאחד עם עוד גיבורי על במטרה להילחם בלוקי, אל ממימד אחר שאיים להשמיד את העולם.

כריס אוונס וסקרלט ג׳והנסון, מתוך הסרט

כריס אוונס וסקרלט ג׳והנסון, מתוך הסרט

ב״חייל החורף״ אנחנו פוגשים את קפטן אמריקה כמה שנים לאחר המלחמה עם לוקי, כשהוא עובד בסוכנות S.H.I.E.L.D שמטרתה להגן על בני האדם מפני איומים על-טבעיים. הדברים מתחילים להשתבש כשמתנקש מסתורי הורג את מנהל הסוכנות ניק פיורי, חברו הטוב של הקפטן. משם יוצא קפטן אמריקה למסע בעקבות המתנקש, המכונה ״חייל החורף״, במטרה להוציא את הצדק לאור.

אז למה הופתעתי מהסרט? כי לא מדובר בסרט גיבורי על קלאסי. קודם כל, קפטן אמריקה הוא לא גיבור על כמו הענק הירוק או ת׳ור – הוא לא בלתי רגיל, אין לו יכולות מיוחדות, אלא רק יכולות משופרות. אז כן, הוא יכול לרוץ מהר יותר והוא גם חזק יותר, אבל הוא לא יכול לשלוט על כוחות טבע. זה אולי נשמע פחות נוצץ וזוהר, אבל בסופו של דבר כך יותר קל לנו כצופים להתחבר לקפטן אמריקה מאשר לכל דמות אחרת.

בנוסף, ״חייל החורף״ הוא גם סרט טוב עלילתית. ברור שקרבות, אקשן ומלחמות יש בו בשפע, אבל לא על חשבון העומק העלילתי או התסריט. אמנם יש רגעים בהם הדיאלוגים בסרט לא מתרוממים מעבר לרמת הבינוני, ויש גם לא מעט סצנות אקשן מופרכות, אבל כל זה נסלח. זה נסלח כי כשמסתכלים על כל הסרט כמכלול, מדובר בסרט מצוין שכמעט ולא נופל לקלישאות או לרדידות.

אז אמנם קצת נמאס לי מסרטי קומיקס, אבל כשעושים אותם טוב באמת, עם אקשן בלתי פוסק, עם דמויות ושחקנים נהדרים ועם עלילה טובה, קשה לי להתלונן. מומלץ, ולא רק למעריצים המושבעים.

קפטן אמריקה: חייל החורף / Captain America: The Winter Soldier, בימוי: אנתוני וג'ו רוסו, כתוביות מאנגלית, 2014, 136 דקות. // מתן עבודיתגובה אחת

  1. […] התאוששנו מ"באטמן נגד סופרמן" וגם החברים הוותיקים קפטן אמריקה ואיירון מן מוצאים את עצמם משני הצדדים של מה שמכונה […]

כתיבת תגובה