ביקורת סרט: ״האישה הנעלמת״ כושל בכל מדד אפשרי

האשה הנעלמתצ'רלס דיקנס הוא אחד הסופרים הנקראים ביותר גם עשרות שנים לאחר מותו, היצירות שלו זכו לסטטוס רבי המכר הראשונים בהיסטוריה, הדמויות שהוא בנה נלמדות עד היום במיטב החוגים לספרות אנגלית, סיפור חייו מרתק – ועדיין הסרט החדש שיצא עליהם מצליח לעשות עוול גדול לאיש וליצירתו.

"האישה הנעלמת" מספרה את סיפורה של הפילגש של דיקנס, שפגשה את הסופר בשיא הצלחתו (וכאשר כבר היה נשוי עם עשרה ילדים, לא פחות ולא יותר!). שלוש עשרה שנים נמשך הרומן בין דיקנס לפילגש, עד למותו של הסופר. במהלכן היא הפכה לפילגש שלו ולמוזה שלו ועודדה אותו להגיע אל פסגות יצירותיו.

כל זאת לא ניכר בסרט. לנעליו העצומות של דיקנס נכנס רייף פיינס הידוע, אשר גם ביים את הסרט, והוא עושה עבודה סבירה ביותר; לנעלי הפילגש נכנסת פליסטי ג'ונס, והיא לא עושה חסד עם דמותה כלל וכלל. המונולוגים ארוכים מדי, העלילה לא מתקדמת, ובין הים העמוק של השעמום (111 דקות ממנו) ישנן סצנות ספורות, אותן ניתן לספור ביד אחת, שראויות להיות מוצגות. גם בין שאר הסצנות ישנם קטעי מעבר ארוכים, חסרי מטרה ומשמימים. אין להכחיש כי יצירה ביוגרפית אינה קלה לביצוע, במיוחד כאשר הדמות המרכזית בה כה ידוע וכה מורכבת. יחד עם זאת, זה אינו תירוץ לביצוע בינוני מינוס. לעומת הפרוזה שדיקנס כתב, הסרט טרחני, משעמם וחסר כל אלמנט של עלילה מעניינת. נקודת האור היחידה של הסרט הינה עיצוב הבגדים והסביבה של השחקנים, כיאה לתקופה הויקטוריאנית.

בשורה התחתונה: למרות הנושא המעניין והדמויות המורכבות, על המסך ניכר בעיקר שיממון. העלילה משעממת, השחקנים אינם מצליחים להעביר לצופים את המתח ואת הרגשות השונים שעולים בהם, ואפילו הצילום, הנע בגסות בין סצנות חשוכות מדי לבין סצנות מוארות מדי, שטחי ומשעמם. עשו לעצמכם טובה ואל תראו את הסרט הזה.

האישה הנעלמת / The Invisible Woman, בימוי: רייף פינס, שחקנים: רייף פיינס, פליסיטי ג'ונס, טום ברק, כריסטין סקוט תומס, 111 דקות. // ויולטכתיבת תגובה