הדשא של השכן חזק יותר: ״שכנים״ מופרע וקורע

שכנים פוסטר הסרט זאק אפרון סת׳ רוגן"שכנים" הוא קומדיה אמריקאית מן השורה, אבל ברמת הליהוק יש בה שני דברים שמסתמנים כמפתיעים עוד לפני שצופים בה אפילו. הראשון הוא שסת' רוגן, מהשחקנים הקומיים הכי מצליחים (ובצדק) של ימינו, כבר לא משחק כאן את הבחור הצעיר והמטורף, אלא מועבר לצד של ה"מבוגרים": בעל ואם לילדה שנאלץ להתמודד עם הפרחחים הצעירים, שהיה בעצמו חלק מהם שנייה לפני שמצמצנו. השני הוא שזאק אפרון משחק בסרט שקיבל ביקורות נלהבות. היה מתבקש לתת לסרט צ'אנס ולו רק כדי לברר את האנומליה הזו.

כאמור, רוגן – מק, בשבילנו – במחנה של המבוגרים: יש לו אישה (רוז ביירן המקסימה) ותינוקת, והם גרים בבית פרברי גדול שהשקיעו בו את כל כספם. אלא שאת האידיליה הנולדת מפרה אחוות סטודנטים פרועה ורעשנית שעוברת לגור בבית הצמוד להם, בהנהגתם של טדי (זאק אפרון, טם טם טם) ופיט (דייב פרנקו, אח של). בני הזוג מחליטים לפתוח את יחסי השכנות הטריים ברוח טובה, אבל אז מתקשרים למשטרה בלילה של מסיבה רועשת במיוחד ו"מעגל האמון נשבר". זו, כמו שבאגס באני אומר, הכרזת מלחמה.

לוקח זמן ליהנות מ"שכנים"; הוא רצוף בדיחות לכל אורכו, גם אם הן משתפרות פלאים בחלקו השני, והאינטנסיביות שלו כקומדיה מטרתה לתפוס את הצופים מההתחלה, אבל הוא כל כך מתאים למשבצת הקומדיה-ההוליוודית-המפגרת שלי באופן אישי היה קצת קשה בהתחלה ליהנות ממנו בלב שלם. לא עוזרת העובדה שחלק נכבד מההומור הוא סלפסטיק, והכי מפריע, שהדמויות עסוקות בלהתאכזר אחת לשנייה, לא בלסבול מאי-הבנות מצחיקות, מה שעלול להיתפס כמכביד מעט על הקומדיה בעיני צופים מסוימים.

בעיקר בשביל זה הוא פה, אבל למי אכפת. זאק אפרון, מתוך הסרט

בעיקר בשביל זה הוא פה, אבל למי אכפת. זאק אפרון, מתוך הסרט

מזל, אפוא, שמדובר בקומדיה היסטרית לחלוטין. ברצינות, זה אחד התוצרים הקומיים הכי טובים שיצאו מהוליווד בזמן האחרון. הוא מפגר, הוא מופרע למדי, הוא מתהדר בקאסט מושלם (טוב, גם זאק אפרון לא כזה נורא פה), והוא משלב יפה בין הומור רדוד לכמה רגעי שנינה מבריקים, ואפילו מפרגן בכמה בדיחות על יהודים (כמובן) והופעות אורח מפתיעות (ליסה קודרו!) כבונוס. מדובר בסרט גס לחלוטין, ברמה של מגוחך, עם מלא עירום, סקס, אלימות, סמים, החפצה של שני המינים (למרות שכמות הבדיחות הפוגעניות פה דווקא מעטה יחסית כשחושבים על זה) – אבל כל זה נסלח, כי זה פשוט מצחיק. התסריט חד ולא מפספס הזדמנויות להצחיק, יודע בדיוק מתי להאריך את הסצנה ומתי לחתוך, משתמש בהומור עצמי בריא מבלי להפריז ושופע רגעי סלפסטיק שאי אפשר לא לצחוק מהם כי הם עשויים נהדר.

אז נכון, אמנם זאק אפרון משחק פה, אבל היי, גם סת' רוגן, והבמאי ניקולס סטולר (שכתב וביים את "עד החתונה זה יעבור" המעולה וחתום על התסריטים לסרטי החבובות) כבר הוכיח את עצמו בעבר כמצוין ככל שזה נוגע לקומדיה, אז הכי שווה לתת לסרט הזה צ'אנס. צריך אמנם לבוא אליו במצב הרוח הכי קליל וטיפשי, אבל הוא מביא רק את מה שטוב בקומדיות האמריקאיות ומספק אינסוף רגעים של צחוק בקול רם.

שכנים / Neighbours, במאי: ניקולס סטולר, ארה"ב 2014, 96 דקות. // דור בביוףכתיבת תגובה