ביקורת סרט: ״הנסיך הירוק״ מרתק

הנסיך הירוק פוסטר הסרטאומרים שהמציאות עולה על כל דמיון. סיפורו של מסעב יוסף, הוא "הנסיך הירוק", מוכיח שכיום אמירה זו נכונה מתמיד.

מסעב הוא בנו של שייח' חסן יוסף (ממקימי תנועת החמאס בגדה המערבית), וסייע לישראל במשך כעשור, כולל בשנות האינתיפאדה השנייה. את סיפורו המדהים הוא פרסם בספרו "בן החמאס", אשר יצא לאור לפני מספר שנים. "הנסיך הירוק" הוא סרט דוקומנטרי אשר מגולל לצד סיפורו של מסעב גם את סיפורו של גונן בן יצחק (הוא "קפטן לואי"), מפעילו של מסעב, המהווה מעין אלטר אגו שלו, כשסיפוריהם משולבים יחד. הסרט בנוי מראיונות/מונולוגים של השניים, המתארים נושאים ואירועים שונים מאותן שנים, החל בהליך הגיוס של מסעב ושינוי תפיסת עולמו ועד התנצרותו והמעבר לארה"ב, תוך שילוב קטעי ארכיון שונים של כנסים של החמאס, פיגועים, פשיטות של צה"ל וכדומה.

צורה הצגה זו מונעת למעשה – או לפחות אמורה למנוע – שאלות ותהיות שעלולות לעלות, ומציגה את התמונה הברורה שהבמאי רוצה להציג. יחד עם זאת, הסיפורים השונים מוצגים בטון כמעט מונוטוני (דבר שעשוי לשדר עוצמה או שעמום, תלוי בצופה), ולמרות אופן בנייתו של הסרט, נקודות מסוימות עדיין נשארות לא ברורות. מדוע בעצם החליט מסעב לשתף פעולה עם ישראל? הסרט נותן לכך כמה סיבות, כמו האונס שעבר בילדותו, האכזבה מהחמאס והרצון להציל חיי אדם, אך הן נראות משום מה לא מספקות. האם התפתחה בו תסמונת שטוקהולם בזמן מעצרו הקצר? בנוסף, מה היה מיוחד כל כך בקשר בין המפעיל לסוכן שגרם גם למפעיל לגלות נכונות לעבור על כללים ונהלים (ובכך למעשה לסיים את הקריירה שלו בשב"כ)? מטעמי צנזורה/בטחון שדה כנראה הסרט גם נמנע מלפרט את הישגי השב"כ כתוצאה מהמידע שהתקבל, אך הם עדיין בולטים בחסרונם.

הסרט משתלב בטרנד החדש של סרטי השב"כ ("שומרי הסף", "בית לחם") ומציג פן נוסף של המערכה היומיומית, הסמויה מן העין, המתנהלת קרוב אלינו ומעבר להררי החושך. ולמרות שהוא לא מושלם, עדיין מדובר בסרט מרתק ומהפנט המטיל אלומת אור על אזורים חשוכים ולא ידועים. מומלץ בחום.

הנסיך הירוק, במאי: נדב שירמן, ישראל 2014, 90 דקות. // ישראל כורםכתיבת תגובה