ביקורת סרט: אדם סנדלר חוזר לדרך הנכונה עם ״תקועים בחופשה״

תקועים בחופשה פוסטר הסרט אדם סנדלר blended posterאחרי "מגודלים 2" היה דרוש אומץ כדי לצפות בסרט החדש של אדם סנדלר, אשר הגדיר עבורי מחדש את המושג "ציפיות נמוכות". המוניטין של סנדלר אמנם גדולים, אבל לא בהכרח כאלו של גאון קומי; הסרטים האחרונים שלו לא בדיוק היו להיטים; והטריילר פשוט מזעזע. אך כמה נעים לגלות מחדש שציפיות נמוכות יכולות להיות עניין משתלם במיוחד, כי הן מאפשרות לך להיות מופתע לטובה.

סנדלר (לא נזכיר את שמות הדמויות, גם ככה אף אחד לא זוכר אותן אז בשביל מה לטרוח) הוא אלמן + שלוש בנות, אב אוהב אך מעט מבולבל ולא יודע להתמודד עם תהליך ההתבגרות הנשי. דרו ברימור היא גרושה + שני בנים, אישה מסודרת ומאורגנת שנאלצת להתמודד גם היא עם גידול ילדים מן המין השני בלבד ועם השגעונות שלהם. השניים משודכים על ידי חבר משותף, אבל את הבליינט דייט ביניהם אפשר להגדיר כאסון בלשון המעטה. ובכל זאת, בעקבות נסיבות נפתלות מכדי לתארן בקיצור, שתי המשפחות (לידיעת הקורא שי פירון, רק כדי לוודא שלא התבלבלת גם פה: גם משפחה חד הורית היא משפחה) מוצאות עצמן חולקות את אותה החופשה המשפחתית הרומנטית באפריקה, חבילת נופש אשר תוכננה לשבעה אנשים אך בוטלה ופוצלה לשניים. צירוף המקרים הזה מאלץ אותם ללמוד להסתדר אחד עם השני, וגם… טוב, הסוף כבר ברור.

מתוך הסרט

מתוך הסרט

"תקועים בחופשה" (במקור בשם המצוין Blended) הוא אוסף של בדיחות נמוכות אבל היסטריות ובדיחות שנורא מנסות להצחיק אבל לא מצליח להן בכלל, ביחס של כ1:3. הבדיחות מהקבוצה הראשונה גרמו לי לפרוץ בצחוק רם שנאלצתי לקטוע בכוח בשלב כלשהו כדי לא להפריע לשאר האולם, ואלו מהשנייה השאירו את כל האולם טובל בשתיקה כל כך מביכה שכמעט הרגשתי צורך לפלוט צחקוק מנומס. נכון, הוא לא יצחיק אתכם כל כך אם לא תבואו במצב הרוח המתאים, או לפחות במצב רוח קרוב אליו, אבל יש שם כמה מהרגעים הכי מצחיקים שראיתי כבר הרבה זמן, וממש לא תרגישו שהוא אורך שעתיים תמימות. (עד עכשיו לא נרגעתי מרגע בסצנת הפתיחה בו הילדים מבעירים באש חולצה התלויה על מגב, מנפנפים בה כמו דגל ושרים This t-shirt's on fire!!!. והמקהלה האפריקאית שצצה בכל מקום פשוט עושה את הסרט.)

מצד שני, אין להבין מכך שלא תצטרכו לבלוע בכוח כמה דברים כדי ליהנות ממנו. לוקח לו זמן להתרומם, הוא מחליק בקלות כמה חורים ונקודות לא מוסברות, ולעתים מאפיין את הדמויות באופן כל כך גרוע שהוא כבר סותר את עצמו (למשל, ברימור מוצגת כחולת סדר וניקיון, תכונה שממש לא באה לידי ביטוי בהתנהגותה הבהמית בבליינט דייט). ביצועי המשחק לעתים מוגזמים מאוד, והניסיון להתחכם ולדחות עוד ועוד את הסוף הטוב לטובת מכשולים בדרך שיהפכו את הסרט ליותר "ריאליסטי" (?) הם חביבים אבל קצת חסרי טעם, כי די ברור שהוא יגיע ואז הדרך לא באמת תשנה. ושוב, יש את הקטע של הבדיחות הלא מצחיקות, שהוא באמת מביך.

ויחד עם זאת, "תקועים בחופשה" לגמרי מפתיע לטובה, כי גם אם על כל בדיחה מוצלחת אחת יש שלוש לא מוצלחות, האחת הזאת היסטרית ממש, והוא יורה בדיחות בקצב מספק כך שכמכלול מדובר בסרט מבדר מאוד. לא קומדיית מופת, אבל אם אדם סנדלר מתכנן להמשיך לנפק סרטי קיץ אפקטיביים – הוא סוף סוף חזר לדרך הנכונה.

תקועים בחופשה / Blended, בימוי: פרנק קוראסי, כתיבה: איוון מנצ'ל, קליר סרה, ארה"ב 2014, 117 דקות. // דור בביוף

 כתיבת תגובה