ביקורת סרט: ״שושנה חלוץ מרכזי״ משעשע אך סטריאוטיפי

שושנה חלוץ מרכזי פוסטר הסרטעמי שושן (אושרי כהן) הוא מלך השערים של הליגה והכוכב הבלתי מעורער של בני ירושלים (הלוא היא בית"ר ירושלים בהסוואה דקיקה פלוס קמצוץ בני יהודה). לאחר משחק מוצלח מיוחד הוא יוצא לבלות במועדון ושם הוא מנסה להתחיל עם גל גדות, כלומר עם מירית היפה, חברתו הצמודה של "כושי" בוקובזה (אלי פיניש). "כושי" הוא עבריין ירושלמי קשוח שממש, אבל ממש לא אוהב שמישהו מעיז לדבר עם הרכוש שלו, כלומר עם החברה שלו. שושן המבוהל מציע לעבריין ולגורילה שלו (יוסי מרשק המעולה בתור שומר ראש ערבי בעל חיבה יתרה לדראגיסטיות) להמיר את הענישה הפיזית ב"עונש חינוכי". העבריין דווקא מתלהב מהרעיון ודורש ממנו לכנס מסיבת עיתונאים ולהצהיר קבל עם ועדת האוהדים שהוא הומוסקסואל גאה, לא פחות.

מסתבר ששושן מפחד מהעבריין קצת יותר מאשר מהאוהדים השרופים של בני ירושלים ועושה את מה ש"כושי" דורש ממנו. באופן לא מפתיע, האוהדים, המועדון ואף חבריו השחקנים מתנערים ממנו. לצידו נשארים רק דה דה (מריאנו אידלמן), הסוכן הנאמן, מירית היפה וכל הקהילה הגאה, שששה לאמץ אותו לחיקה בתור סלבריטאי שיצא מן הארון ולהפוך אותו לאייקון הומואי חדש ונוצץ.

אושרי כהן וגל גדות, מתוך הסרט

אושרי כהן וגל גדות, מתוך הסרט

אין ספק שהסרט עוסק ברעיון היציאה מהארון באופן אמיץ ולא שגרתי, ויש כאן בהחלט הזדמנות לטפל בתופעות של אלימות והומופוביה בדרך קומית מרוככת שמקלה על עיכול המסרים. יחד עם זאת, עדיין הרגשתי אי נוחות מרובה מדרך הצגת הסטריאוטיפים ההומוסקסואליים. הכיוון של הסרט נכון וראוי, אך התסריט לא הרשה לעצמו ללכת עד הסוף עם האמירה החברתית שלו ונפל במלכודות הקלישאה ההומואית. גם עיצוב דמותה של מירית לוקה בחסר, והיא מתוארת כלא יותר מכלי משחק בידיהם של גברים. אין לה אישיות משל עצמה, וכל מה שהיא יכולה לעשות הוא לעבור מחסותו של גבר אחד לחסותו של גבר אחר. לעומת זאת, אהבתי את עינת וייצמן בתפקיד משעשע של פעילה להטבי"ת, אשר "אינה תופסת את עצמה לפי הגדרות חברתיות חלולות" ומצליחה לבלבל את שושן שבסך הכול רצה להציל את עורו ואולי לעשות בדרך קצת כסף, ואם אפשר אז גם להכיר כמה שמאלניות שבדרך כלל לא אוהבות כדורגלנים אבל מאוד אוהבות הומואים.

בשורה התחתונה: קומדיה מצחיקה ומשוחקת היטב עם תסריט שהוא לעיתים מעורר השראה אך לעיתים קרובות יותר מקומם ומרגיז.

שושנה חלוץ מרכזי, בימוי: שי כנות, משחק: אושרי כהן, גל גדות, אלי פיניש, מריאנו אידלמן, יוסי מרשק, ישראל 2014, 100 דקות. // שירה סובל

 כתיבת תגובה