ביקורת סרט: וודי אלן חוזר לסטייל הוליווד הישנה והטובה ב״קסם לאור ירח״

קסם לאור ירחבסרטו החדש "קסם לאור ירח" ממשיך וודי אלן את טיולו העל זמני באירופה, והוא מסייר לו בריביירה הצרפתית הקסומה והכפרית של סוף שנות העשרים, רגע לפני המלחמה הגדולה, שבה החיים מתנהלים על מי מנוחות ללא שום דאגות. לשם מגיע סטנלי, קוסם בעל שם עולמי, כדי לחשוף את סופי האמריקאית בעלת החוש השישי, הקוראת את העבר, חוזה את העתיד ומדברת עם המתים. סטנלי (המגולם בידי קולין פירת' הסנוב והנהדר כמו תמיד) לא מאמין בקסמים אמיתיים, סקפטי לגבי כל דבר שאינו מדעי ובטוח שסופי (אמה סטון המחויכת והקורנת בליהוק מפתיע שדווקא עובד) היא עוד נוכלת שמנסה לסחוט כספים מאלמנות טיפשות ומעשירים משועממים. אבל מהר מאוד המשימה מסתבכת, וסטנלי אחוז הספקות מגלה את האמת הגדולה מכולן…

התסריט נראה כאילו נכתב בהוליווד הישנה והטובה; הוליווד של הרומנטיקה, התמימות והדיאלוגים הכובשים. אך גם  בקומדיה רומנטית תמימה וודי אלן לא מוותר על העוקצנות, הציניות והלבטים המאפיינים את סרטיו. אלן, שתמיד מהלך על חבל דק בנושאי האמונה וקיומו של אלוהים, מעמיד את סטנלי בדילמה שגורמת לו למשבר אמונה אמיתי ולפקפוק בכל דרך חייו. סטנלי הרציונליסט הציני, שמאמין רק בדברים אמפירים ומוכחים, הוא קוסם שיודע שהכל טריקים, תחבולות ואחיזת עיניים, ואינו מאמין בקיומו של קסם אמיתי; אך מצד שני הוא רוצה בכל ליבו להיווכח שהוא טועה, שהקסם קיים, שכוחותיה של סופי אינם מעשה נוכלות ושהיא אכן הדבר האמיתי.

זה לא הסרט הטוב ביותר של וודי אלן, אך הוא משעשע וצבעוני, עם צוות שחקנים נהדר, תלבושות מהממות, נוף מרהיב ומוסיקה מענגת. הוא סוחף אותנו אחורה בזמן בקלות, ומאפשר לנו לבמשך כשעה וחצי קצת להירגע, לחייך ולהאמין. בסופו של דבר, במציאות כמו שלנו, כולם זקוקים למעט קסם, לא?

קסם לאור ירח / ,Magic in the Moonlight, בימוי: וודי אלן, ארה"ב 2014, 98 דקות. // אסנת שגבכתיבת תגובה