ביקורת סרט: ״איש מבוקש מאוד״ אינו מה שהייתם מצפים שיהיה

איש מבוקש מאוד פוסטר הסרט"איש מבוקש מאוד" הוא בראש ובראשונה הסרט האחרון של פיליפ סימור הופמן. אנחנו אמנם עוד נראה אותו ב"משחקי הרעב" חלקים 3 ו-4, אבל זהו תפקידו הראשי האחרון. למעשה, סימור הופמן נושא את כל הסרט על כתפיו, והוא בהחלט עושה זאת היטב ומספק תצוגת תכלית מרהיבה של יכולת המשחק שלו. כמה חבל שחייו והקריירה המרשימה שלו נקטעו השנה באיבם, והוא בן 47 בלבד.

הופמן מגלם כאן את גונתר באקמן, איש ריגול גרמני היושב בהמבורג ומנסה לסכל איומי טרור מוסלמיים. המטרה העיקרית שלו היא אחד, ד"ר יוסוף עבדאללה, מוסלמי נאור לכאורה, אך בעצם מממן של ארגוני טרור במסווה של ארגוני צדקה (ללמדנו שאין מוסלמים טובים. נקודה!). במקביל, מגיע לעיר בחור צעיר, מוסלמי צ'צ'ני, שעבר עינויים קשים ברוסיה הנאורה (כמה נחמד שהרעים בימינו הם גם הרוסים וגם המוסלמים) ומבקש מקלט מדיני בגרמניה. עמיתיו של באקמן רוצים לעצור אותו מיד, אך באקמן מעוניין להשתמש בו ובבנקאי עשיר ובעל מוסר מפוקפק (ווילם דפו המעולה) בכדי לחשוף את עבדאללה. כמו תמיד, גם שירותי הריגול האמריקאיים בוחשים בקדרה ומנסים להשפיע ולקדם את האינטרסים שלהם. והפעם רובין רייט המדהימה, שעשתה קאמבק מרהיב בסדרה "בית הקלפים", מייצגת את האמריקאיים הציניים וחסרי המעצורים.

למרות שהתסריט מבוסס על רומן של ג'ון לה-קארה, רב האמן של ספרי הריגול והמתח עוד מימי המלחמה הקרה (שגם היא עושה קאמבק מרהיב למדי ממש בימים אלו), זה אינו ממש סרט ריגול קלאסי. אין כאן כלל סצנות אקשן, וגם העלילה נטולת הפתעות וטוויסטים מתוחכמים. הבמאי אנטון קורבין, הידוע בבחירות הסרטים המעניינות והלא שגרתיות שלו ("קונטרול", "האמריקאי") מביים כאן דרמה אנושית ואישית מאוד במסווה של סרט ריגול. הקצב של הסרט איטי, התסריט מתוחכם ועשיר בניואנסים, וזהו למעשה סרט של משחק ושל שחקנים ולא מותחן, וככזה הוא בהחלט עושה את העבודה.

בשורה התחתונה: "איש מבוקש מאוד" הוא לא ג'יימס בונד וגם לא דומה לו, אבל את מה שהוא עושה, הוא עושה מצוין. לחובבי פיליפ סימור הופמן ודרמות אנושיות מרגשות ומורכבות.

איש מבוקש מאוד / A Most Wanted Man, בימוי: אנטון קורבין, משחק: פיליפ סימור הופמן, ווילם דפו, רובין רייט, ארה"ב 2014, 122 דקות. // שירה סובלכתיבת תגובה