ביקורת סרט: ״איש נובמבר״ הוא ג׳יימס בונד לעניים

איש נובמברפירס ברוסנן (אקס ג'ימס בונד, למי ששכח) הוא פיטר דווארו, סוכן CIA בעל כישורים עילאיים על סף הכל-יכול, אשר עקב פניית מפקדו לשעבר נאלץ לחזור מפרישתו למשימה אישית מאוד: להגן על אלכס פורניר (אולגה קורילנקו), עדת מפתח הנמצאת בסכנת חיים מיידית מפני שהיא מחזיקה במידע העלול להפיל את אחד האנשים החזקים בעולם – וגם, במקרה, אהובתו משכבר הימים של דווארו. כעת עליו להילחם בדמות מושחתת העומדת בצמרת הארגון (שזהותה, כמובן, לא מפתיעה), בסוכן צעיר שהוא עצמו הכשיר ושרואה בו לעתים דמות אב ולעתים את אויבו, וכמובן בהרבה רוסים רעים. הסיפור משולב גם בשלל רוצחים אילמים וגופות הזרוקות בדרכו של הסוכן גיבור-העל שלנו, שלא חוטף אפילו שריטה חרף כל המנסים להורגו, העובדה שהוא חסר כל גיבוי וגילו המופלג.

דף הפייסבוק "קלישאות מהסרטים" צוחק על סיטואציות מופרכות החוזרות ונשנות בקולנוע, סצנות שהן קלישאות צפויות וסחוטות לעייפה. "איש נובמבר", המבוסס על גיבור ספריו של ביל גריינג'ר, הוא סרט שיכול להיכלל בעמוד הזה במלואו, ועוד במקום של כבוד. נדמה כי הוא שואף להיות סרט ריגול ופעולה סטייל הקלאסיקות, ולצורך כך הכניס לתבנית את כל המרכיבים הנכונים – דמויות טובות ורעות, יפים ויפות, יריות וגופות – אבל הבלילה נאפתה קצת יותר מדי זמן. העלילה מופרכת, הדמויות קיצוניות והסיפור לא מתפתח; בנוסף, סצנות ודמויות רבות אינן מתפתחות או תורמות לעלילה באופן כלשהו. האם ישנו רומן בין דווארו לבין אליס? בכל פעם שנרמז משהו בנושא, מגיעה כוסית משקה ועוצרת את ההתפתחות. מדוע הרוצחת השכירה המנסה לחסל כל מה שזז אינה מדברת? מדוע נותק הקשר בין פיטר ואהובתו, אותה נקרא להציל? הסרט לא טורח לענות על השאלות הללו, ובמקומן דוחס סצנות מלחמה מצולמות היטב בהילוך איטי אינסופי. זה דבר שאי אפשר לומר על הסרט עצמו, המתנהל בקצב מסחרר מההתחלה ועד הסוף, אך רחוק מלעשות את זה כמו שצריך. בקיצור, לא יותר מג'יימס בונד לעניים.

איש נובמבר / November Man, בימוי: רוג'ר דונלדסון, משחק:  פירס ברוסנן, אולגה קורילאנקו, לוק ברייסי, ארה"ב 2014, 108 דקות. // ישראל כורםכתיבת תגובה