ביקורת סרט: ״חיים כפולים״ מעודן אך מרתק

חיים כפולים פוסטר הסרטהדרמה הגרמנית "חיים כפולים" מתרחשת על רקע פרשיה עלומה וטרגית מתקופת מלחמת העולם השניה, שעדיין לא חודלת להוות מקור השראה ליצירות שונות, כי אין קץ לניסיונות להבין ולהכיל את הרוע.  נורווגיה נכבשה במלחמה על ידי גרמניה הנאצית, וחיילים גרמנים רבים ניהלו מערכות יחסים עם נשים נורווגיות. נשים אלו נחשבו מוקצות ואף שהו במחנות לאחר המלחמה; הילדים, לעומת זאת, נתפשו על ידי הגרמנים כנכס חשוב לאומה הארית, ונשלחו לבתי יתומים ולאימוץ בגרמניה בכדי "לרענן את הגזע הגרמני". קתרינה אוונסון, גיבורת הסרט, היא אחת ה"יתומות" האלו. אולם קתרינה ברחה מגרמניה המזרחית והצליחה להתאחד עם אמה בנורווגיה, להתחתן ולהקים לעצמה משפחה מאושרת. עתה, עם נפילת חומת ברלין, עורך דין גרמני צעיר ונלהב מנסה לשכנע אותה להצטרף לתביעה ייצוגית נגד ממשלות גרמניה ונורווגיה בשם ילדים אלה. אך היא מהססת ומסרבת לחשוף את עברה, למרות ניסיונות שכנוע מצד אמה ובתה. עם הזמן מסתבר כי קתרינה מסתירה סודות אפלים משל עצמה מפני בני משפחתה הקרובים ביותר, שעלולים למוטט את כל מה שהיא בנתה עד כה.

זוהי דרמה אירופאית מאופקת ורבת ניואנסים המבוססת על היסטוריה אמיתית. השחקנים מפגינים משחק מעולה, ובראשם השחקנית הגרמניה ג'וליאנה קוהלר שמגלמת את קתרינה (היא אף למדה נורווגית במיוחד לצורך המשחק בסרט), וליב אולמן הוותיקה והזכורה לטוב מסרטי אינגמר ברגמן שמשחקת באופן פנטסטי את האם המבוגרת המאבדת את עולמה בפעם השנייה. הסרט מתקדם באופן איטי אך מהפנט וחושף באופן מחושב ומסקרן עובדות נוספות המשלימות את הפאזל המפתיע המתגלה בסופו למשפחת הגיבורה כמו גם לצופים. הוא אף משלב באופן מוצלח ביותר אלמנטים של מותחן, סיפור אהבה ודרמה אנושית נוגעת ללב על רקע הנופים הקפואים של נורווגיה היפהפייה.

בשורה התחתונה: תענוג לחובבי הקולנוע האירופאי האיכותי והמעודן.

חיים כפולים / Two Lives, בימוי: גיאורג מאס וג'ודית קאופמן, משחק: ג'וליאנה קוהלר, ליב אולמן, סוון נורדין, גרמניה 2012, 97 דקות. // שירה סובלתגובה אחת

כתיבת תגובה