ביקורת סרט: ״לא נשבר״, בבימויה של של אנג׳לינה ג׳ולי

לא נשבר פוסטר הסרטאומרים שהמציאות עולה על כל דמיון ושרוח האדם הינה הדבר הכי חזק שיש; אלו שתי קביעות שסרטים וספרים אוהבים להוכיח, אבל במקרה של לואי זמפריני, הן גם מתבססות על סיפור אמיתי. זמפריני, שהחל את חייו כפרחח איטלקי ממשפחת מהגרים, הפך לאצן אולימפי, התגייס לצבא האמריקאי במלחמת העולם השנייה, התרסק עם מטוסו בלב האוקיינוס, שרד 47 ימים בסירת גומי כמעט ללא אוכל ושתייה ולבסוף גם שרד שנתיים של עינויים גופניים ונפשיים במחנות שבויים יפנים. את הסיפור המלבב הזה, אשר גולל בספרה של לורה הילנברנד, בחרה אנג'לינה ג'ולי כבסיס לסרטה השני כבמאית.

הסרט מתמקד בעיקר בשתי תקופות קשות בחייו של זמפריני. הראשונה היא הישרדותו הבלתי-תיאמן בלב האוקיינוס – הרעב, הצמא, הכרישים, הים האינסופי והבדידות של לואי ושל שני חבריו ששרדו בניסיונם לשמור על שפיותם. השני, והפחות אמין מבין השניים, הוא הישרדותו בשבי היפני – ובו הדגש מושם על מערכת היחסים החולנית שלו עם "הציפור", כינויו של מפקד המחנה היפני הסדיסט.

החלק השני מספק הרבה פחות תשובות – האם מתעללים גם בשאר השבויים או רק בלואי, ולמה? האם "הציפור" הוא המתעלל היחיד? איך נראים חיי השבויים האחרים ויחסיהם בינם לבין עצמם, על מאמציהם ליצור לעצמם שגרת חיים מסוימת ולהפגין סוג של התנגדות? על כל השאלות האלה "לא נשבר" לא עונה. וגם אם הוא לא מתעלם מקיומן של דמויות המשנה, כן היה מקום לתת להן במה רחבה יותר בשביל להעשיר את הקונטסט ואת רוחב העלילה.

חיסרון נוסף הוא הרצינות המוגזמת בה הסרט לוקח את עצמו: אין בו ולו שביב של הומור, ובכדי שלא לשבור את תדמית הגיבור שיצר למפריני, הוא מוותר על הצגת שיבתו הביתה – הצצה בביוגרפיה שלו תלמד שלאחר המלחמה הוא התמודד עם קשיים רבים, הפך לאלכוהוליסט ובסופו של דבר חזר בתשובה. האמירה היחידה המתייחסת לכך בסרט היא הציון בסופו שזמפריני "סבל מפוסט טראומה" (מה אתם אומרים).

על אף האמור, זהו עדיין סרט לא רע בכלל. הסיפור שהוא מגולל מרתק, הוא מאיר חלקים במלחמת העולם השנייה שזכו לביטוי קולנועי מצומצם יותר, מדגים את כוח העמידה של הגוף והנפש האנושיים בצורה מרשימה, ומובל על ידי הופעה משכנעת של ג'ק אוקונל. שווה גיחה לקולנוע, אבל אל תצפו שהיא תהיה קלילה במיוחד.

לא נשבר / Unbroken, בימוי: אנג'לינה ג'ולי, ארה"ב 2014, 137 דקות. // ישראל כורםכתיבת תגובה