ביקורת סרט: ״צלף אמריקאי״ מיושן אך עוצמתי

צלף אמריקאיקלינט איסטווד מכה בפעם ה37! הבמאי בן ה85, ששיחק בלא פחות מ67 סרטים, חוזר לחקור בסרטו ה37 את המוטיב החוזר בפילומגרפיה שלו כבמאי וכשחקן: הגבריות האמריקאית, ובעיקר מקומו ותפקידו של הקאובוי/לוחם/חייל הבודד ובעל הערכים בחברה שמתפרקת מערכיה.

תסריטו של ג'ייסון הול מבוסס על ספר באותו השם מאת כריס קייל, הוא הצלף האמריקאי האמיתי וגיבור הסרט. כריס הוא ילד-טוב-טקסס שנע בין מופע רודיאו אחד למשנהו, עד שהוא שומע את החדשות על פיגועי הטרור בשגרירויות האמריקאיות בקניה ובטנזניה. ברגע זה מגיח הפטריוט שבקאובוי – האיש שלמד מאביו לצוד ושרואה את עצמו כאחד משליחים יחידי הסגולה שתפקידם להגן על העדר מפני הסכנה. בגיל 30 כריס מתחיל קריירה מוצלחת מאוד כצלף ביחידת העילית ה"נייבי סילס". הוא נשלח לעיראק, שם יכולתיו הנדירות באות לידי ביטוי רחב, והוא זוכה לכינוי "האגדה". לאורך השנים הוא ירשום לעצמו 165 (!) חיסולים מאומתים ואינספור מעשי גדולה והצלה של חבריו ליחידה ולנשק.

americansniper

מתוך הסרט

בראדלי קופר בתפקיד הראשי מפגין כאן משחק יוצא מן הכלל בעוצמתו ובאמינותו; קשה להאמין שזהו אותו השחקן שגילם את המורה הצנום והנוירוטי מ"אופטימיות היא שם המשחק". דרך עיניו של קופר – כלומר, של כריס – מתאר איסטווד את המלחמה ומעביר את הסרט כולו. המטרות הגדולות והפוליטיקה לא מעניינות את כריס; הוא נמצא שם כי כך ראוי וצריך, כי זה תפקידו כחייל וכגבר. גם כשהוא מתחתן ומקים משפחה הוא מתקשה להותיר את המלחמה מאחור; הוא חוזר שוב ושוב לשדה הקרב, אפילו כאשר המורדים העיראקים מוציאים חוזה נדיב על ראשו, וכשאשתו (סיינה מילר בתפקיד לא משמעותי במיוחד) דורשת את נוכחותו בבית ומזהירה אותו מפני ההשלכות האלימות של תפקידו על תפקודו ועל אישיותו.

לצד הדמיון ל"מטען הכאב" של קתרין ביגלו, הסרט עוסק פחות במלחמה ובהשלכותיה ויותר במקומו של אדם אחד במלחמה ובדרך בה הוא תופס עצמו כחלק ממנה. איסטווד מציג את המלחמה בעיראק דרך הפרספקטיבה של הדמות הראשית שלו, פרספקטיבה בה ברור כשמש מיהם "הרעים" ומיהם "הטובים", ומהי חובתו של כל גבר. היא מאצ'ואיסטית ומיליטריסטית למדי, ומייצגת תפיסה מיושנת וחד צדדית של גבריות ופטריוטיות באופן שמעורר אי נוחות מסוימת – ועדיין, התסריט והבימוי מייחסים את כל אלה לדמות עצמה, כדמותו של גיבור שנאמן לעצמו ולערכיו. "צלף אמריקאי" אמנם חסר את העומק הרגשי של סרטה של ביגלו וניחן בפוטנציאל להצתת מחלוקת לא קטנה, אך עדיין מדובר בסרט מלחמה עוצמתי ומותח מאוד, בהובלתו של גיבור בעל נוכחות מרשימה.

צלף אמריקאי / American Sniper, בימוי: קלינט איסטווד, ארה"ב 2014, 132 דקות. // שירה סובלכתיבת תגובה