ביקורת סרט: ילדות בהסתר

ילדות בהסתר פוסטר הסרט בעבריתהסרט נפתח בארגנטינה של שנת 1974, לקראת השלטון הרודני-צבאי. משפחה של אב, אם וילד קטן מגיעים לדירה, ופתאום נפתחת עליהם אש ממכונית נוסעת; בשיא המתח אנו שומעים את הקולות אך רואים את האירוע מונצח רק בציורים. לאחר מכן ניתן הסבר על ארגנטינה של אותה התקופה, על ההפיכה, על המורדים והצבא.

ואז עוברים חמש שנים קדימה, לשנת 1979. לאחר כמה שנים בגלות, חוזר חואן בן השתים-עשרה יחד עם משפחתו לארגנטינה תחת זהות בדויה בשם ארנסטו. הוריו ודודו חברים בארגון גרילה אידיאליסטי שפועל בסתר להפלת החונטה הצבאית בארגנטינה; חואן, הוריו ואחותו התינוקת נמצאים בסכנה מתמדת. חואן מנסה לקיים חיים נורמליים, הולך לבית ספר, מתחבר עם חבריו לכיתה ואפילו מתאהב, אך יחד עם זאת הוא יודע שבבית יש נשק ומתקיימים בו מפגשים סודיים של המחתרת. הוריו הכינו לו ולאחותו מקום מסתור בבית בידיעה שיום אחד הוא יאלץ להתמודד לבדו עם הסכנה.

הסרט מבוסס על אירועים אמיתיים שקרו, ולמרות היותו מאוד דרמטי ומותח הוא משלב גם סצנות שפויות של חיי יום-יום, כמו חגיגת יום הולדת, לימודים בבית הספר ומוזיקה נעימה, כנראה כדי להקל על הצפייה מפאת הדרמה הקשה שהיא מכילה. עם זאת הוא לא מראה קטעים אלימים, וכאשר יש אלימות שומעים רק את הקולות ועל המסך מוקרן האירוע ברישומים – דרך מיוחדת מאוד להראות אלימות על המסך. גם השחקנים, ובראשם תאו גוטיירז מורנו (חואן), נטליה אוריירו (הידועה כשחקנית טלנובלות וזמרת) וארנסטו אלטריו מפגינים ביצועי משחק אמינים.

בשורה האחרונה: סרט מרתק שמלמד על חיי המורדים בארגנטינה על החיים בסתר בכלל (מה שמזכיר מעט את תקופת השואה והסתתרות היהודים). מומלץ!

ילדות בהסתר / Clandestine Childhood, במאי: בנג'מין אווילה, ארגנטינה, 2011, כתוביות מספרדית ומפורטוגזית, 112 דקות. מאמר מאת דפנה ת.כתיבת תגובה