ביקורת סרט: "חיים טובים יותר"

חיים טובים יותר פוסטר הסרטנדיה, מהגרת לבנונית ואם חד הורית לסלימן בן ה-9, ויאן, בן זוגה שגדל במשפחות אומנה, מנסים להגשים את חלומם ולפתוח מסעדה. מצוידים באמביציה מרובה הם נאבקים בקשיים שמזמנים להם החיים, הגורמים גם למשברים אישיים.

הרעיון הפשוט הזה, שגרסה זו או אחרת שלו ניתן למצוא בסרטים או בספרים רבים, מועבר בצורה לא ברורה. מחד, הדמויות הראשיות משכנעות ואמינות, ורצונן הכן לבצע שינוי בחייהן מצליח לעבור אל קהל הצופים. מאידך, עלינו להתמודד עם עלילה צפויה על גבול הבנאלית. גם כאשר יש בה טוויסטים שיכולים לכאורה להעניק זויית ראיה ייחודית או מקורית על מצב הגיבורים, מבוצע הטוויסט בהילוך איטי ולא מצליח למנף את הסרט לכיוונים אחרים.

למרות זאת, ישנם בסרט לא מעט רגעים יפים של אנושיות פשוטה, רגעים בהם אירועים יומיים (ההיכרות בין בני הזוג, הכעסים, הגעגועים לאמא שלא נוכחת) גורמים להאמין לדמויות.

גיום קאנה, המגלם את יאן, מופיע כמעט בכל פריים בסרט ונושא על גבו את כולו. למרות היותו משכנע בביצועי המשחק שלו, נוכחתו התמידית יכולה להיות מתישה לעיתים.

הסרט גורם לצדה הפחות ידוע של פריז להיחשף. הצד של האנשים קשיי היום שחיי בשולי החברה, השוכרים כוכי מגורים מאנשי העולם התחתון. יופייה של העיר מנצנץ רק לפרקים ואינו נוטל חלק בעלילה. ההידרדרות המהירה מאנשי עמל החיים בתנאים סבירים לאנשים רדופים אשר חיים בתת תנאים (ובשל כך אף מגיעים למעשה פשע) מציבה מראה בפני הצופה ותהייה על האם הכתובת הייתה על הקיר וייעודם של הגיבורים נקבע מראש.

באנלוגיה למצב בארץ, זהו סרט על אנשים השואפים להיות ריקי כהן מחדרה. אנשים אשר נאבקים בתנאי פתיחה ירודים וקשים על מנת להגיע רחוק יותק מהמקום אליו החיים ניתבו אותם.

בשורה התחתונה: מדובר בסרט אווירה שנראה כי תקציבו לא היה גבוה במיוחד, אשר מצליח לפרקים לצלוח את העלילה הצפויה ולהציג רגעים אמיתיים ומרגשים.

חיים טובים יותר,  A Better Life / Une vie meilleure, במאי: סדריק קאה, כתוביות בעברית ובאנגלית מצרפתית, 111 דקות, 2011. מאמר מאת ישראל כורם.כתיבת תגובה