ביקורת סרט: "באולינג" קליל וחביב

באולינג פוסטר הסרט"באולינג" הוא סרט דרמה-קומי המספר את סיפורן של שלוש חברות טובות, מתילדה, פרמין ולואיז, העובדות במחלקת יולדות לא רווחית במיוחד בבית חולים בכפר קטן במחוז ברטן בצרפת. שלושת החברות משחקות באולינג (כי מה כבר אפשר לעשות בערבים…) וחסרה להן משתתפת נוספת לתחרויות. אל בית החולים מגיעה קתרין, מנהלת כח אדם חסרת חוש הומור וסנובית מפריז, שמתגלה ככישרון טבעי לבאולינג, ולכן היא מצטרפת לנבחרת הבנות. קתרין הגיעה לכפר להתחיל בתוכנית ייעול להבראת בית החולים, ובראש התוכנית – לסגור את מחלקת היולדות. מכאן מתחילות הבנות במאבק כפול: לזכות באליפות הבאולינג המקומית, וחשוב יותר, למנוע את סגירת מחלקת היולדות.

במקביל למאבקים הגדולים הצופה מתוודע למאבק האישי בחיי כל אחת מהדמויות הראשיות: מתילדה מול אמה הדתייה; לואיז וחרדתה לנישואין ולמשפחה משלה; פרמין השומרת על בעלה המשותק בבית; וקתרין המתמרדת בבעלה הקר והמנוכר למענו ויתרה על רצונותיה האישיים ומוצאת מחדש את זהותה כאישה עצמאית. דווקא כאן הסרט מפספס – מאבקים אלו מתוארים בצורה שטחית, כדרך אגב, ודווקא היו יכולים להוסיף עומק לדמויות ורובד נוסף לעלילה. אפשר היה להוריד קצת מקטעי הבאולינג ולהעמיק יותר בחיי הדמויות.

בסך הכל, על אף שבז'אנר הזה כבר היו סרטים טובים יותר, הסרט קטן וחביב עם קריצות למאבק הכלכלי המתנהל היום באירופה. מאוד קל להזדהות עם הדמויות, כל אחת וסיפורה האישי ומאבקה לחיות חיים טובים ופשוטים. יש רגעים יפים ומצחיקים, רגעים נוגעים ללב וכואבים. סגירת מחלקת היולדות מעלה שאלות על רווחיות והתנהלות בעולם המודרני (האם זהו השיקול היחידי שיש לקחת בחשבון?). (אגב, רחש עבר באולם הקולנוע, כאשר מנהל בית החולים מחליט לבשר לעובדים על סגירת מחלקת היולדות ומיד לצאת לחופשה פרטית למרות ההפגנות המתנהלות, כי הרי אחרי שלושה ימים העובדים יתייאשו וההפגנות תדעכנה. מזכיר לכם מישהו שטס לא מזמן לפריז?)

בשורה החתונה: קליל וחביב

באולינג / Bowling, בימוי: מארי קסטי מיניו-סאקר, צרפת 2012, 90 דקות. מאמר מאת אסנת שגב.כתיבת תגובה