ביקורת סרט: "בכל מחיר" חביב

בכל מחיר פוסטר הסרט at any price"בכל מחיר", סרטו החדש של רמין בהראני והראשון שלו שזוכה להפצה עולמית, עוסק בשני נושאים. הראשון הוא פער הדורות: הרצון של אבי המשפחה שבנו ימשיך את המורשת המשפחתית וינהל את החווה העוברת מדור לדור, מול רצון הבן להגשים את שאיפת חייו ולהפוך לנהג מרוצים. השני הוא המחיר (האישי, המשפחתי, החברתי, המצפוני) אותו יהיה מוכן לשלם כל אדם בגלל חטאיו. ההתלבטות שנוכחת לאורך הסרט כולו היא מי מהשניים חזק יותר.

הדילמות האנושיות, החוצות תרבויות והבדלים בין אנשים, מתרחשות על רקע שדות התירס האינסופיים של איווה. בשונה מסרטים אמריקאים המתנהלים בערים הגדולות והאירועים בהם מתרחשים בקצב מסחרר, קצב האירועים בסרט הולם את מקום התרחשותו: הוא איטי יותר ומאפשר לאירועים לחלחל פנימה. המשבר בעסק, יחד עם משברים אישיים וטרגדיה, מעמתים את הגיבורים אחד עם השני ובעיקר עם עצמם, מצפונם והערכים שלהם.

משחק של דניס קוויד בתפקיד האב משכנע: הוא מנסה לרתום את בנו הנוכח ואת בנו הנפקד להמשך המורשת, ולהתמודד עם איש המכירות המלוקק אשר עסוק בלשמר לקוחות קיימים ולהילחם מול אוייביו המסחריים. כפועל יוצא מכך עולות השאלות האם פעולות האב הם מתוך ראיית טובת הבן, או שמא השיקולים האישיים שלו ורצונו בהמשך השושלת, הם אלו המנחים את דרכו? והאם קשיים פיזיים קשים יותר מקשיים נפשיים?

משחקו של זאק אפרון כבן משכנע פחות, וזאת על אף השינוי הקיצוני העובר עליו בסרט. בנוסף, חבל שדמויות המשנה בסרט כמו אם המשפחה או חברתו של הבן לא זוכות לזמן מסך מספיק ודמותן נותרת שטוחה למדי, למרות שישנן הבלחות קצרות של רגישות או נקיטת עמדה המצביעות על פוטנציאל לפיתוחן כדמויות מעניינות.

בשורה התחתונה: סרט מעניין המעלה תהיות על ההתנהגות האנושית וגבולות המצפון או המוסריות האישית באירועי משבר קיצוניים. חביב.

בכל מחיר / At Any Price, במאי: ראמין בראהני, ארה"ב 2012, 105 דקות. מאמר מאת ישראל כורם.כתיבת תגובה