ביקורת סרט: "סטארטרק – האויב בתוכנו" בתלת מימד

פוסטר הסרט  האויב בתוכנו - סטארטרקגילוי נאות: אני לא מהחובבים הגדולים של סטארטרק – ולא בגלל שאני לא אוהב את העלילה או את הדמויות; להפך – מדע בדיוני הוא מהז'אנרים האהובים עליי. הבעיה היא שפשוט לא נולדתי בדור של סטארטרק. סטארטרק, או מסע בין כוכבים בתרגום המקובל לשפת הקודש, התחילה ב-1966 כסדרת מדע בדיוני טלוויזיונית, ומהר מאוד קנתה לעצמה קהל מעריצים אדיר, סדרות המשך רבות וגם סרטים לא מעטים.

הסדרה, כראוי לסדרת מדע בדיוני, מספרת על קורות ספינת חלל בשם "אנטרפרייז", ועל צוות הספינה בראשות קפטן קירק והקצין הראשון ספוק. יחד הם יוצאים למשימות בחלל כחלק מארגון צי הכוכבים.

בשנת 2009 התווסף סרט חדש לסדרה, עם השם הפשוט והקליט "סטארטרק", בבימויו של ג'יי ג'יי אברהמס המוערך. הסרט זכה להצלחה ולביקורות חיוביות ברחבי העולם, שלא לדבר על מעריצי הסדרה המושבעים, שבשבילם זו הייתה חגיגה.

והנה עכשיו, מגיע הסרט השני בסדרה המחודשת, גם כן בבימויו של אברהמס, "האויב בתוכנו – סטארטרק", ולנו נותר רק לראות האם הסרט עומד בציפיות העצומות ממנו, במיוחד לאחר היסטוריה כה מפוארת לסטארטרק, וגם לאחר סרט ראשון מוצלח למדי.

הסרט השני ממשיך לעסוק בצוות ספינת החלל "אנטרפרייז", שניצב כעת מול איום גדול מבעבר – ג'ון הריסון (בנדיקט קמברבאץ' הנהדר), איש צי הכוכבים בעבר וטרוריסט בהווה, שמטרתו להרוס את צי הכוכבים ולגרום להרס גדול כמה שאפשר. הצוות יוצא למשימה מיוחדת, שמטרתה להרוג את הריסון כגמול לפשעיו, רק שהעניינים מהר מאוד הולכים ומסתבכים.

האם הסרט עומד בציפיות? כן, אבל גם לא. מצד אחד, מדובר בסרט שמביא לנו את חבילת הקיץ האהובה – אקשן, יריות, מלחמות, פיצוצים ואפקטים מיוחדים למכביר. מעטים הרגעים המשעממים בסרט, הוא מתובל ברגעי הומור קטנים וחביבים, ופשוט כיף לצפות בו. השחקנים עושים עבודה מצוינת, והליהוק של כולם ממשיך לספק רגעים של נחת. בולט לטובה כאמור הוא בנדיקט קמברבאץ', שמשחק את ג'ון הריסון הנבל (ואולי מוכר לחלקכם מהסדרה הבריטית "שרלוק"). קמברבאץ' נותן הופעה בלתי נשכחת, והוא משכנע בצורה בלתי רגילה בתור הנבל.

מצד שני, לא מדובר בעלילה מתוחכמת ומרקיעה שחקים. אפשר לצפות את רוב חלקי הסרט מראש, וגם הטוויסטים ששולבו בעלילה לא היו מפתיעים במיוחד. חשוב לציין שהסיפור הוא לא רע – הוא מעניין ומושך, אבל הוא פשוט לא מאתגר את הצופים ברמה מספיקה.

ובכל זאת, הטובים גוברים על הרעים, וזהו סרט קיץ מהנה, אחד הטובים שנראו פה העונה – מושקע, כיפי, בעל שחקנים נהדרים, ומעל הכול – הוא מחייה את סדרת סטארטרק במופע מרהיב אל מול דור שלם שלא זכה להכיר את ה"אנטרפרייז". מומלץ לכל אוהבי סטארטרק בעבר, ולכל השאר – שכנראה יהפכו לאוהבי סטארטרק בעתיד.

האויב בתוכנו – סטארטרק (Star Trek: Into Darkness), במאי: ג'יי ג'יי אברהמס, כתוביות מאנגלית, 2013, 123 דקות. מאמר מאת מתן עבודי.תגובה אחת

  1. סרט נחמד, אם הוא רק היה איכותי כמו הביקורת הזאת!

כתיבת תגובה