ביקורת סרט: "בית ספר למפלצות", הפריקוול ל"מפלצות בע"מ"

7794_monsters_university_8gptfjcסרט המשך ל"מפלצות בע"מ" מ2001 תוכנן כבר בשנת 2005. התוכנית הייתה שדיסני תפיק את הסרט כשפיקסאר תהיה בו שותפה בלבד, בסטודיו החדש של דיסני,  Circle 7 Animation (בו גם עבדו על טיוטה מוקדמת של "צעצוע של סיפור 3"). שם הסרט המתוכנן היה "מפלצות בע"מ 2: אבודים בעולם האנוש", ובו מייק וסאלי ימצאו את עצמם תקועים בעולם האנוש וינסו לחזור לעולם המפלצות. מאז דיסני קנתה את פיקסאר, ושנה לאחר מכן הסטודיו נסגר וסרט ההמשך בוטל. במקומו, תריסר שנים לאחר הסרט המקורי, קיבלנו פריקוול (המשכון שעלילתו מתרחשת לפני עלילת הסרט המקורי) שהצליח לתפוס תשומת לב ציבורית רבה.

עשר שנים לפני הסרט הראשון, מייק (הירוק הקטן בעל העין האחת) וסאלי (הענק הטורקיז-סגול) היו רק בני שבע עשרה בשנתם הראשונה בבית הספר למפלצות, שבחרו להרחיב הפחדה כמקצוע ראשי. בעקבות קטטה ביניהם הם מגורשים מהמגמה על ידי הדיקנית המפלצתית (תרתי משמע), ומצטרפים לאחווה קטנה עם כמה חברים חנוניים ביותר. אבל מייק מצליח לסגור עסקה נועזת עם הדיקנית, במסגרתה תתחרה האחווה שלהם בתחרות ההפחדה השנתית. אם יזכו בה, יוחזרו למסלול לימודי ההפחדה, ואם יפסידו, יסולקו מהאוניברסיטה לחלוטין.

הסיום צפוי להפליא, אבל ראוי לציין שסרטי הילדים השתפרו מאוד בפיתולים ובטוויסטים שצפויים לנו בדרך אליו; "בית ספר למפלצות" מצליח ממש להפתיע. אבל הקטע שלו אינו העלילה, אלא עיצוב האנימציה והאווירה. דווקא הצופים המבוגרים נקרעו מצחוק לא פעם ולא פעמיים. דיסני מצאו שילוב מאוזן בין בדיחות שמכוונות לקהל המבוגר ועפות מעל לראשי הילדים בכוונה תחילה לבין הומור נונסנס או דמויות חמודות שמעוררות צחוק רק מעצם הופעתו על המסך. למעשה, הקבוצה השנייה היא שהצחיקה את המבוגרים אפילו יותר. עבור צעירים שראו את הסרט המקורי בילדותם זו תהיה צפייה נוסטלגית ומהנה ביותר.

זה לא סרט מיוחד על רקע גל סרטי הילדים שצפוי לנו בחופש הגדול, והתגובות הנלהבות שהוא קיבל מפתיעות קמעה. אבל בהחלט מדובר בקפיצה לקולנוע שתבדר את הילדים ולא תשאיר את המבוגרים משועממים, ואם תחליטו לזרום וללוות אותה בקריאות "אווו" ובצחוקים רועמים (בתי הקולנוע, ובמיוחד בחופש הגדול, ובמיוחד בסרטי הילדים, הם בין כה שוק), ההנאה מובטחת. עבר הרבה מאוד זמן מאז שנראו על מסכינו דמויות אנימציה חמודות כל כך.

בית ספר למפלצות / Monsters University, תרגום ודיבוב לעברית מאנגלית, ארה"ב 2013, 121 דקות.כתיבת תגובה