ביקורת סרט: "הפרש הבודד" נשען כולו על ג'וני דפ

הפרש הבודד פוסטר הסרטלג'וני דפ עדיין לא נמאס לשחק דמויות הזויות, וגם לנו עדיין לא נמאס ליהנות מהן על המסך הגדול. לצד תפקידו כג'ק ספארו בסדרת שוברי הקופות הבלתי נדלית של "שודדי הקאריביים", דפ הגיח השנה גם כאינדיאני טונטו ב"הפרש הבודד", וכן – זה מוזר ומצחיק בדיוק כמו שאתם חושבים.

הסרט מתרחש במאה ה-19, במערב הפרוע, ומספר את סיפורו של טונטו משבט הקומנצ'י, ושותפו בעל כורחו – ג'ון ריד, הפרש הבודד. יחד הם יוצאים לרדוף אחרי הפושע הנודע בוטש קוונדיש וכנופייתו, במטרה לנקום את מותו של אחיו של ג'ון. באותו זמן מתחילות להיבנות מסילות הברזל באזור, בדרך להפרחת השממה האמריקנית. אל מול הקדמה ומסילות הברזל עומדים שבטי האינדיאנים המקומיים, שלא שמחים במיוחד על הרעיון החדש שהגיע למערב הפרוע, והקונפליקט בין האינדיאנים לאדם הלבן מתפתח לאט לאט עם התקדמות הסרט.

"הפרש הבודד" הוא קודם כל סרט אקשן קיצי קלאסי. הוא מפיח חיים בז'אנר המערבון עם טוויסטים, פיצוצים והתרחשויות מהירות, ובעיקר שפע של רגעים מצחיקים מדמותו של טונטו האינדיאני. נראה כאילו יוצרי הסרט ניסו למזוג בטונטו את כל מה ששבה אותנו בג'ק ספארו – אומץ לב שגובל לעיתים בטיפשות, המוביל להרבה רגעים הזויים ומשעשעים. התוצאה היא מעין ג'ק ספארו גרסת המדבר, והאמת? זה בכלל לא רע.

מעבר לכך, "הפרש הבודד" נוגע גם בסוגיה חשובה, הרלוונטית גם כיום – הקדמה מול השמרנות והניסיון המתמיד של הטכנולוגיה לפרוץ את גבולות חיינו. הוא מציג לנו סוגיה שהיום נראית לנו ברורה מאליה – מי מאתנו היה מתנגד היום לרכבת שמחברת בין חלקי העולם? גם כיום, חלקנו מתנגדים להמצאות וחידושים שונים, ולא מבינים את הצורך בהם. מטבעו של סרט קיץ, הסוגיה הזו משמשת רק מעין תפאורת רקע ותשומת הלב המרכזית בסרט לא מוסבת אליה; למרות זאת, כדאי בין ירייה לירייה לשים גם לב למוטיב המנחה הזה.

בשורה התחתונה: עם מערב פרוע, פיצוצים ואקשן, הרבה צחוקים אבל גם קצת רצינות, וכמובן ג'וני דפ בהופעה נהדרת, "הפרש הבודד" הוא סרט מהנה במיוחד.

הפרש הבודד / The Lone Ranger, במאי: גור ורבינסקי, כתוביות מאנגלית, 2013, 149 דקות. מאמר מאת מתן עבודי.תגובה אחת

  1. ביקורת נהדרת! מעניין אם אני רק אבין את הסרט הזה יותר ממה שהבנתי את בלו-מן גרופ…

כתיבת תגובה