ביקורת סרט: גם התסריט של "מתוך הצללים" מעורפל

מתוך הצללים in the shadow פוסטר הסרטעיר אירופאית ישנה, לילה גשום. ברחוב אפל ושומם מתהלך ברנש מסתורי לבוש מעיל שחור עצום וחבוש מגבעת, ללא מטרייה. הוא עוצר בקרן בניין, חוסה מהגשם, מדליק לו סיגריה. העשן מסתלסל באוויר. כן, ככה מתחיל "מתוך הצללים", ובכך מאשר לחלוטין את הציפיות שעורר הטריילר: פילם נואר אותנטי ואפל לחלוטין, שחוויה לצפות בו על המסך הגדול. למרבה הצער, הוא גם עונה על החששות השליליים: קשה להבין מה בכלל מתרחש בעלילה שלו, וכשמבינים סופסוף, לא מבינים למה היה צריך למרוח אותה על פני סרט שלם.

הסרט מתרחש בפראג של שנות החמישים, ונפתח במעשה שוד שבוצע לכאורה בחנות של צורף. האקל (איוון טרוז'אן), חבר במשטרה הקומוניסטית, ממונה על חקירת המקרה. אולם כשהוא מגלה ממצאים שלא נועדו לעיניו, צוות מיוחד של בטחון המדינה מפקיע מידיו את החקירה ומעבירה למומחה מזרח גרמני ביצירת משפטי ראווה (סבסטיאן קוך). כמו שנחשף דקות מעטות לאחר מכן, הרשויות העדיפו להפליל יהודים בפשעים כדי להסית את דעת הקהל מהמצב הכלכלי הקשה. האקל צריך להילחם כדי לבסס את טענתו ולהוציא את האמת לאור, ותוך כדי כך, לוודא שהוא ומשפחתו נשארים בריאים ושלמים.

היציאה מאולם הקולנוע מלווה בתחושת חוסר הבנה מוחלט, אף על פי שהקווים הכלליים של סיפור העלילה נהירים בסופו של דבר. זה פשוט התסריט המוזר: שום משפט לא מתקשר לשני, היחסים בין הסצנות לא ברורים, ואפשר בנקל לפספס שורות שלמות ועדיין לא להחסיר פרטים חיוניים לעלילה. התסריט הגרוע, יחד עם האווירה האפלה שלמרבה האכזבה נמאסת מהר מהצפוי והשפה הצ'כית הכל כך לא נעימה, עלולים לגרום לכם לנקר. גם טיפה של הומור אין פה, וכשטיפה של צבע מבליחה בסצנה שמעורב בה דוכן פרחים, הקהל מסתנוור ממש. וזה מפריע לנמנום, כאמור.

"מתוך הצללים" הוא גם נציג צ'כיה לפרס האוסקר על הסרט הזר הטוב ביותר לשנת 2013, מה שרק מחזק את התדמית שלו כ"סרט מבוגרים", מהסוג שההורים צופים בו בטלוויזיה בלילה, כשאתה (הילד) כבר צריך ללכת לישון. מסתבר שהאמת היא שגם הם כנראה נרדמו מעט אחריך. לילה טוב לכולם.

מתוך הצללים / In the Shadow, בימוי: דיוויד אונדריצ'ק, צ'כיה, 2013, 106 דקות.כתיבת תגובה